| vasile_9186 a întrebat:

Se poate folosi trafaletul cu burete pentru zugraveli in culori pe baza de var?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca te referi aici SI la varul lavabil, da...Eu am folosit asemenea trafalet si peretele s-a acoperit foarte bine.

3 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Varul (mai ieftin si mai indicat din p. d. v. igienizare)se poate da pe pereti, doar :
- folosind pompa pentru a-l pulveriza(cel mai indicat, peretii capatand un aspect fin), sau(si mai indicat)
- folosind bidineaua la acoperirea cu un strat, sau doua(daca este necesar si pentru a uniformiza suprafata cat mai fin), dupa care, ultimul strat se va da tot prin pulverizare cu pompa, pentru finisaj ( coala de hartie).
Folosirea bidinelei implica o experienta corespunzatoare, pentru ca se va da in toate directiile de miscare ale mainii, in asa fel incat sa nu ramana dungi intr-o directie, sau alta, iar aceasta miscare avand si rolul de a uniformiza suprafata peretelui, va trebui sa fie energic executata.
Se poate folosi si trafaletul(pentru ca este lichid), dar cu rezultate de neacceptat...
Spor la zugravit.

| hândel a răspuns:

Mie-mi lasasera numai basicute de var pe pereti, si se vedea urat. A trebuit sa refinisez peretii. sad Trafaletul sintetic este cel mai bun, parerea mea.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu da