| anonim_4396 a întrebat:

Se poate schimba culoarea parchetului daca el este deja lacuit?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da. Chiar daca este recomandat sa il raschetezi inainte, poti face aceasta operatiune si dupa o simpla matuire, daca lacul initial este in stare buna. Sa folosesti insa acelasi tip de lac, pentru a nu avea surprize.
Sincer nu am facut operatiunea pe parchet, dar am facut-o pe o usa si pe o scara interioara, ambele fiind din lemn de brad si comportandu-se foarte bine in timp. Nu cred ca esenta mai tare a parchetului sa influenteze in vreun fel operatiunea.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu.Trebuie raschetat iar.

mira
| mira a răspuns:

Trebuie raschetat din nou.Este destul de greu pentru parchetar daca este lacuit.

| mircea a răspuns:

Da-mi voie sa raspund, dupa ce am citit raspunsurile date de ceilalti. Nu-i nchiar asa de simplu cu schimbatul culorii. Da, este adevarat ca in functie de starea actualului strat de protectie aplicat parchetului, poate fi nevoie de reschetare, sau numai de matuire. Problema este la schimbarea culorii, pentru ca stratul protector actual poate fi din lac pe baza de TINER, sau pe baza de derivati celulozici, sau pe baza de rasini. De obicei aspectul unui parchet este pus in valoare de o culoare rezultanta ce combina culoarea lemnului si a lacului. Nu-i mai bine sa cauti tu un mosulica din acela priceput si care sa-ti rezolve problema? Daca te apuci tu singur, s-ar putea sa iasa o bascalie de zile mari si ar fi pacat.

| Smile<33.! a răspuns:

DA.doar dac il slefuiesti din nou, si apoi il dai cu ce lac doresti, doar asahappy.