| minel3823978 a întrebat:

So, am o casa facuta din caramida porotherm si intrebarea mea este daca pot sa o izolezi fara sa o tencuiesc?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu cred ca ar fi o problema daca ai izola fara tencuiala. Se mai face acest lucru. Tencuiala are rolul, pe linga rolul estetic de a da un aspect frumos cladirii, de a proteja zidaria (caramida) de intemperii, altfel, fara ea, in timp, mortarul dintre rosturile caramizilor s-ar spala de la ploi si inghet, si efectele ar putea fi grave pentru constructie, insa aceasta proprietate a tencuielii de a proteja zidaria e preluata de izolatie, asa ca nu vad ce ar fi gresit in a pune izolatia direct pe caramida. Singura chestie e cea care ti s-a zis deja, iti ia ceva mai mult adeziv, atit.

3 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Am vazut la cineva in loc de tencuiala au pus placi din span presat (nu stiu cum le cheama) ca sa faca economie la adeziv
cel mai bine este sa vorbitzi cu maistrul care va izoleaza casa
fiecare maistru are alte pareri si alt mod de lucru

| FurtunaDiesel a răspuns:

In principiu se poate fara tencuiala, nu exista "considerente teoretice" care sa oblige la tencuit inainte de aplicarea polistirenului.
Singurul avantaj, in cazul in care se tencuieste, este reducerea cantitatii de adeziv ( adezivul se aplica in strat subtire, uniform, fata de varianta "pe mamaligi" )
Dar nu cred ca economic e mai avantajoasa solutia, costul adezivului suplimentar este mult mai mic decat costurile tencuielii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

furtuna diesel are dreptate, dau o bere