| tulin a întrebat:

Stau la curte, si am bec afara, ce lumineaza in curte.as putea, sa ma leg de el, sa trag un bec intr-o magazie?

7 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Traducere: Aș putea să fur curent?

| Korkodeln a răspuns:

Uneori tu furi curent, alteori curentu' te fura pe tine...

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Cheama un electrician care stie ce face, sa nu dai foc la gospodarie.

| DandG2304 a răspuns:

In principiu, da. E ca si cum ti-ai lega 2 becuri in serie. Ideea este ca cel din magazie iti va fi aprins cand este aprins si cel din curte.

| Holiday a răspuns (pentru DandG2304):

Da, poti.

| eliancodrut a răspuns:

Da se poate. Eu am asa ceva. Daca vrei sa nu stea aprins deodata cu cel de la care tragi, inainte de al doilea bec pui un intrerupator. Pentru protectie, foloseste canal sau tub de izolare pentru cablu pe care-l duci la al doilea bec. Este ieftin si protejeaza impotriva incendiului in caz ca izolatia cablului se deterioreaza.

| eliancodrut a răspuns (pentru Korkodeln):

Becul de la care trage curentul este in curtea lui. Se fura pe el?