| Rainner a întrebat:

Va salut, dragilor!
Ce ati alege, casă cu curte sau apartament?
Am reușit să strâng niște banii si trebuie sa iau o decizie...
Mie personal imi plac amandouă însă am observat că din ultimii ani preturile apartamentelor au bubuit rău de tot, au ajuns să fie mai scumpe decât unele case.
Eu locuiesc in Jud CT si sincer aici un apartament bun, pleacă de la 150 mii € in sus.
Însă dacă vrei o casă periurbană, într-o localitate pe lângă CT, cam pe la 15/20 km distanta, daca o ridici de la 0 ai iesii mult mai ieftin
La modul ca inca mai gasesti terenuri, de 1000 m² la 15 mii € spre ex.
Au apă, curent, canalizare, dar nu sunt gaze, dar na, n-ar fi asta o problema neaparat.
Si eu doresc o casa modestă, pe un nivel, 120/130 m² utili maxi.
Eu zic ca pana in 100 mii €, e la gata.
Chiar mai putin daca stau sa ma gandesc.
Si avantajele ar fi, pretul o dată, faptul ca n ai vecini, ai foarte mult spatiu, chiar iti poti face o mică grădină pentru consumul propriu...
+ că dacă mai dă ăstia vreo pandemie ceva, ai mult mai mult confort si libertate față de ce-i care stau la apartament.
Si nu, legat de facturi din punctul meu de vedere, nu e de speriat.
Daca casa este făcută de la 0 cu materiale de calitate si o mână de lucru bună, o sa fie eficientă si bine izolată si rezistentă in timp.
Si daca faci niste investitii la inceput, poti scăpa de anumite facturi.
Spre ex, îți poți fora un puț in curte, face o investitie, dar pe termen lung, numai ai treabă.
Voi ce parere aveti?

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am stat la bloc, acum stau la casa.
Nu m-as intoarce.

| RAY a răspuns:

Casă cu curte

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine nu vrea la casa? Mai toată lumea. Dar vezi tu când casa ea 20 km de un oraș deși pare bine că e liniște pace și aer curat la un moment dat apar probleme. Naveta la munca, școală la copii, cresc copii vor să iasă cu prietenii samd. Casa la tara tentează dacă ești pensionar sau daca trăiești fi agricultura altfel aduce multe probleme de mobilitate.

| Rainner explică (pentru suntserios):

Așa este însă sincer să fiu cu tine, prefer să fac 20 km navetă sau să-mi duc si sa-mi i-au copii de la scoala in fiecare zii cu masina sau să folosească transportul in comun, decât să stau inchis intr-o cușcă în care n am voie să fac gălăgie după o anumită oră si tot felul de reguli de genul ăsta?

| suntserios a răspuns (pentru Rainner):

Deci esti hotarat hotarat.

Atunci de ce ai mai cerut pareri?

| mihai69 a răspuns:

Casă, cu totul electric, panouri solare și fotovoltaice.

| Fatamuntilor a răspuns:

La casa cu toate utilitatile.

| gabicoo a răspuns:

Casă la țară.

| Furnicuta000 a răspuns:

Depinde foarte mult de nevoile tale. Eu care am stat toata viata la casa mi-as dori sa stau in oras sa am un apartament in centru dar daca s-ar intampla asta, cu siguranta as vrea sa ma intorc la casa pentru ca e altfel viata la curte, ai spatiu, e mai liniste. Perfect ar fi sa fie langa un oras mare, langa, nu la peste 24km pentru ca pe termen lung naveta te omoara. Am vazut oameni care si-au dorit cu orice pret sa aiba casa si si-au facut casoaie cu etaj, in camp, la 60km de Bucuresti apoi si-au blestemat zilele cand au vazut cat de obositor e sa ajunga la serviciu.
Cumpararea unei case sau a unui apartament e o decizie foarte importanta, chiar o decizie pe care o iei pentru toata viata in cazul multor oameni. Trebuie sa fii sigur unde vrei sa locuiesti de aceea ar fi bine sa iti iei cativa ani chirii in diferite locuri sa vezi care varianta iti place mai mult

| Nirvanaaa a răspuns:

Am trăit toată viața la bloc.
Recomand o casa, clar. Ai liniste, ai curte, e altceva.
Plus ca prețul tot acolo te duce.

| Madaxo97 a răspuns:

De acord cu absolut tot ce ai spus. La casă e mult mai bine ca la apartament din toate punctele de vedere.

| Cipi1212 a răspuns:

Mai degrabă o casă.

| MistarGoGu a răspuns:

1500 % casa la taranoaia *( 15-20 km ) maxim de un oraș mare!
Sunt satul de tropaituri și zgomot de percutoare în cap vara când se pune lumea pe renovări!
Plus o mica gradina și câțiva pomi în curte!
S-au ieftinit panourile solare! Poți face totul full electric dacă vrei și mai ales în Dobrogea cu soare și vânt!
Chiar o mini-eoliana în curte cu ax vertical *( VAWT cauta pe google ) de 12 -20 KW suficient pentru o casa!

| Valentinaldoilea a răspuns:

Daca as avea bani, casa desigur.

| Lubeniță38900 a răspuns:

La bloc sunt foarte scumpe apa, gazele, curentu la țară sunt mai ieftine. Eu prefer la casă. Mult mai liber și e mai liniște față de bloc

| ninuku a răspuns:

La casa ar fi cel mai bine, acum depinde de tine unde esti obisnuit sa stai pentru ca daca ai stat la bloc pana acum ca sa te muti la tara va fi mai greu pana te obisnuiesti.