| anonim_4396 a întrebat:

Va salut!
Locuiesc la curte, am o fosa septica de 18mc. In aceasta fosa se acumuleaza apa provenita din baie/bucatarie/pluviala (cand ploua!), este compartimentata in doua, grosier/subtire, peretii fosei sunt din beton, fundul nu este betonat, este din pietris.
Intrebarea mea este:
Pot uda gradina/gazonul/pomii cu aceasta apa menajera fiindca chiar daca miroase urat, mai bine suport 1/2 zi mirosul decat sa consum si sa platesc la udat 20-30mc/lunar!?
Multumesc!

8 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nici nu trebuie betonat fundul.Nu uda gradina cu apa aia, pentru ca e-logic-infestata cu detergentii folositi in casa.In plus, o parte din parazitii aciuiti acolo se vor dezvolta in jurul plantelor.Economia pe care ti-o doresti e,, paguboasa,,. Crede-ma ca am vazut gradini distruse de ideea asta.

| Mihaela1964 a răspuns:

Daca la iarba din sant ii merge bine cu ea, incearca si la gradina; decat deloc plantele primesc ceva apa, chiar daca are si ceva detergent.Era fain daca bucataria si masina de spalat era pozitionata pe o alta fosa...dar asta e.

Răspuns utilizator avertizat
| AgathaRo a răspuns:

Daca torni tot resturi de la detergenti atunci vei afecta gazonul. Nu ai avea posibilitate de a proiecta un fel put.

| LIN2010 a răspuns:

Nu este recomandat,deoarece toti detergentii,solventii,agentii de curatare, vor ajunge in plante, legume, fructe, si apoi la consum.Pentru reducerea costului cu apa, recomand sa se execute o fantana(put)si sa se foloseasca apa freatica, nicidecum cea din fosa septica.Respecte

Răspuns utilizator avertizat
| andreipunctultau a răspuns:

Ceea ce rezulta din fosa septica se neutralizeaza in cativa zeci de ani... Exista totusi solutii tehnice de filtrare. Unele costa de la cateva sute de lei. Am gasit pe http://foseministatii.ro/ foarte foarte ieftine. Fundul fosei ar trebui izolat totusi...

| Pipau_Florentin_1981 a răspuns:

Buna ziua,
Referitor la intrebarea dvoastra, totalitatea apelor menajere trebuie sa ramana in fosa si doar in fosa, acel fund ne-betonat nu este ok pentru solul dvoastra. Apa pluviala se poate colecta separat si utiliza la udat gazonul. Ce se poate intampla daca folositi apa din fosa la irigat : chiar daca o tratati biologic aceasta nu este tratata bacteorologic, daca aveti un musafir care are hepatita, tbc etc. ce faceti va udati gazonul... sau legumele cu apa de la toaleta, mai ales daca pentru gazon folositi aspersoare atunci devine o bomba curata pentru dvoastra si vecini. Daca vreti economie la apa, un put forat sau apa pluviala colectata separat intr-un rezervor etans este ok.