| Demyan a întrebat:

Va salut! Stie cineva să-mi răspundă la întrebarea imediat următoare…? Casa poate pierde caldura dacă nu este văruita pe exterior? Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Casa pierde caldura si dacă este văruita pe exterior. Nu varul tine caldura, ci izolatia termica (de regula facuta din polistiren)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista si lavabila termoizolanta, pe baza de rasini, cu termoconductivitate mica. Aplicata in exterior reflecta caldura de la soare si razele uv astfel incat casa nu se incalzeste
Aplicata in interior reflecta caldura inapoi si nu permite pierderea caldurii. E ca o suprafata reflectorizanata

https://www.ventilatierecuperarecaldura.ro/vopsea-termoizolanta-isonem-5l

| Brizbriz a răspuns:

Pierde MAI multa caldura daca nici var nu are
insa, daca vrei sa piarda foarte putin sau deloc, atunci termoizolatie, IN TOATE DIRECTIILE (degeaba faci la pereti daca prin tavan/acoperis iese caldura in draci, mai ales, ca, caldura se duce in sus)

| Iote a răspuns:

Nu cred ca dai varul direct pe caramida sau beton, ce ai tu acolo. Intervine un strat intermediar (tencuiala) pe care va fi aplicat varul. Acel strat ajuta la pastrarea caldurii. Dar cum se spune mai sus, o izolatie e solutia ideala. Daca iti permiti. Daca nu, doar tencuiesti si zugravesti.

| darrio2007 a răspuns:

Pierde caldura doar daca nu este termoizolata, cu polistiren sau vată bazaltică.

| oglindasultanului a răspuns:

Ce vrei, e frumos gri-ul ala, nu are varul legatura, mai incearca cu ideile.

| Goete a răspuns:

Stai linistit.
Casa prierde caldura oricum doar iarna.
Vara se incalzeste.

regis
| regis a răspuns:

Da, casa poate pierde caldura daca nu este varuita pe exterior. Altfel nimeni nu si-ar mai termoizola casa, ci pur si simplu ar lasa-o nevaruita...