| Rubenrubeno a întrebat:

Vreau sa creasca pomi fructiferi mai repede ce pot face cu ce le pot ajuta?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu răbdare.

| relian a răspuns:

Dupa ce cumperi pomii, nu-i planta in gradina la locul definitiv, planteazai in ghivece, containere mari, oricum mai mari dict o galeata, cam cit doua galeti daca poti gasi asa containere, sigur sunt.

Faci un pamint din nisip, mranita si pamint de gradina, pui in acele ghivece si lasi asa vreo 2-3 ani, o sa faca si fructe acolo in acel container, dar este in regula, o sa creasca mult mai amri comparartiv cu cei care au fost plantati in pamint la locul definitivi.

Ca idee sa incerci ce spun eu si o sa te lamuresti singur.O sa vezi diferta nu asa si asa, diferenta f mare intre cei din containere si cei plantati direct in pamint.

Dupa 2 ani sau 3, ii poti planta in pamint si or sa zboare, o sa creasca f rapid si f mari.

Pomi care is crescuti la container, ii poti planta dupa in orice perioada a anului, chiar si vara, chiar sia cum, nu se intampla nimic.

| gabicoo a răspuns:

Există biostimulatori pentru pomii fructiferi - dar nu recomand. Lasă pomii să crească natural fără chimicale. Tu vei fi cel care va consuma fructele peste câțiva ani.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu poți să le grăbești creșterea, un copac are nevoie de ani buni să crească, trebuie să ai răbdare.

| Cipi1212 a răspuns:

Ei cresc pe an atât cât pot.

| CosminGanea231 a răspuns:

Roaga-te la Dumnezeu.