| VulpeaDinUmbra a întrebat:

Vreau sa cumpar un fierastrau ca sa tai eu lemnele de acum incolo, de care ar trebui sa cumpar ca sa taie ca lumea? Deci sa poti taia usor orice fel de lemn

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde ce cantitati vrei sa tai, pentru utilizare ocazionala merge un Elefant sau un Micul Padurar, daca ai multe lemne si vrei ceva de calitate, mergi pe Husqvarna sau Stihl.

| sierra1 a răspuns:

Dacă ești in bani, ia așa ceva

https://www.emag.ro/......DLHNNMYBM/

| VulpeaDinUmbra explică (pentru sierra1):

Si daca nu sunt in bani care fierastrau ar fi cel mai potrivit?

| sierra1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Cu răbdare și bani puțini

https://www.emag.ro/......D756P0MBM/

| VulpeaDinUmbra explică (pentru sierra1):

Deci te chinui putin cu fierastraul asta? E mai greu?

| sierra1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Dacă e mai greu cu ăla manual decât cu cel electric, asta intrebi?

| VulpeaDinUmbra explică (pentru sierra1):

Pai nu ca stiu si eu ca e mai greu cu cel manual dar cat de greu adica? Acum ma refer la fierastraul asta deci, cat de greu e cu el sa tai lemnele? Si daca poti taia de orice fel de lemn cu el

| sierra1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Cum am mai spus: cu răbdare (și bani puțini)

| VulpeaDinUmbra explică (pentru sierra1):

Daca nu trebuie rabdare prea multa e ok dar daca trebuie mai multa nu prea e ok... Mai ales daca vrei sa tai asa mai mult

| relian a răspuns:

Sa tai orice fel de lemn si usor, trebuie un motofierastrau, sau "drujba" cum zic romanii.
Daca intrebi manual, adica doar lama, fara ajutor ca benzina, electric, cauta ceva fierastraie cu lama Hi-Hard sau ''Impulse-Hardened"nu stiu exact cum le zic romanii, poate ceva ' lame durificate"
Ca brand is bune alea Stihl dar nu tai cu ele busteni, adica nu tai lemne de foc, is asa pentru ramuri mai subtiri, pomicultura, sau tai si altceva dar nu busteni grosi.

Astea taie "rau"de totplus ca nu trebuiesc ascutie des.Dezavantajul este ca nu tai orice fel de lemne, nu poti taia busteni, adica trunchiuri groase de copaci, acolo ai nevoie de alte scule la care este nevoie de 2 oameni, cum is acele lame numite Joagar, cred ca stii despre ce vorbesc, sau depinde de zona unxde esti, is mai multe denumiri pentru scula asta.

Poti folosi si fierastraie de mina pentru o persoana, de alea folosite in timplarie, dar sa tai cu alea de exemplu lemne pentru foc, te ia toate apele laughing dupa ce tai un llemn o sa-ti treaca de taiat.

Sa tai lemne de esente tari, folosesti ce am spus acele fierastraie cu lama durificata, dar nu pentru foc, iar pentru foc, folosesti joagarul, dar ai nevoie de inca cineva.

Sa tai lemne de esente tari cu fierastraie de astea de timplarie, cum am spus nu-ti mai trebuie laughing