| Melaa a întrebat:

Pentru martea viitoare trebuie sa pregatesc cateva exercitii la engleza pentru colegi, adica eu voi fi profesoara si nu am nici o idee:d. Ma ajutati?batting eyelashes
P.S. Am un 5 la engleza si mi-ar cam trebui niste exercitii bune!:d Pentru clasa a VII-a.

1 răspuns:
| SoniaCookieMonster a răspuns:

Hello! Uite un exercitiu usor si distractiv. Ii rogi pe fiecare sa isi rupa o bucatica de hartie ( ca pentru fituica big grin ) pe care sa scrie o intrebare la modul: What's your favourite color? sau Do you like Jessie J? Ceva de genul Ideea e sa nu se stie cine a pun intrebarea respectiva. Apoi sa impatureasca hartiuna si sa o puna pe catedra. Le amesteci putin si dupa ii rogi pe fiecare sa vina sa ia cate o hartiuna( daca cineva isi ia propria hartiuna o sa faca schimb cu altcineva). Apoi pe partea nescrisa vor raspunde la intrebarea care au tras-o. Apoi o impaturesc si iar o pun pe catedra. Apoi le amesteci din nou si ii pui sa traga. Acum vor trebui sa gaseasca cine a scris intrebarea si cine raspunsul. xD Fiecare intrebare, respectiv raspuns valoreaza un punct.Cine strange cele mai multe puncte primeste ceva in schimb.Asta ramane sa decizi tu.(Daca iti poti convinge profesoara sa fie un punct in plus la lucrare, vor fi si mai entuziasmati.). Sper ca te-am ajutat. happy