| MaryAlexia a întrebat:

Buna stiti anime-ul The World God Only Knows, (nu ma refer la anime in sine ci la jocurile pe care le joaca (par amuzante) personajul principal ) :
1)Cum se numesc genul asta de jocuri?
2)Spuneti-mi si mie alte jocuri de genul dar pentru fete.
3) Exista un astfel de joc cu versiune in limba romana?

Răspuns Câştigător
| birdie14 a răspuns:

Jocurile pe care Keima le juca se numesc Bishoujo.
Jocurile de acest fel, destinate fetelor se numesc Bishounen.
Aici este o listă cu astfel de jocuri:http://www.otomegames.com/games.shtml deşi probabil va fi cam greu să le găseşti şi să te joci.Şi sunt mai mult ca sigură că nu o să găseşti nici un astfel de joc în limba română.
Lăsând asta la o parte, poţi încerca Katawa shoujo.Este vorba despre un băiat cu probleme de sănătate, care este nevoit să se mute la o nouă şcoală, una mai specială, care găzduieşte adolescenţi ca el.Pe parcurs întâlneşte mai multe personaje, printre care majoritatea fete.Sincer nu găsesc jocul ca fiind foarte interesant, dar mă gândeam că ţi-ar plăcea măcar să încerci.Îl poţi descărca de aici:http://www.katawa-shoujo.com/download.php dar îţi recomand să descarci doar torrent-ul pentru Actul 1, pentru că versiunea completă conţine şi scene deocheate. Sper că te-am ajutat.