| anonim_4396 a întrebat:

CE mah nu va plac comicurile mele? atunci nu va mai dau nici unul angry angry cu exceptia celora care au postat ca le plac. big grin dar.

Răspuns Câştigător
| TheToxicNightmare a răspuns:

A deci nu mai vreti pentru ca deseneaza mai urat?(scuze @CristiCristi) si eu am 12 ani si desenez si voi nu imi spuneti nimic. Si ce daca, deseneaza un pic uratel dar ideile lui sunt chiar faine deci sa nu va mai bateti joc de el da? mai ales @BudăMergeLaBereCuPastila (ce draq mai e si numele asta. Scuzati de injuratura) sau @PișcotuStăCuLexy ca sa stiti ca mie imi plac chiar daca sunt mai uratele asa ca nu va mai luati de el! angry sa stii @CristiCristi ca mie chiar imi plac happy sunt faine

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| NOBODY a răspuns:

Nu,dar tu ești genial.

| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

Nici sa nu mai faci comicuri

| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

Cristi da cu stupidu si nefolositori cat de tare poti fii

| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

@MaryTheBlackWolf auzi tu de pe ce gaura ai mai iesit? auzi ce nume e buda, buda da best nu cred ca desenezi genial nici tu si nu trebuia sa spui ca ai 12 ani ca ne dadeam seama auzii lasate de trivia /amuzante si comics nu esti facuta pentru asta si daca te mai iei de piscot iti dau una de te duci la veceu si te scapii in el

| DeeDee a răspuns:

Buna Cristi! E trist ca nimeni nu e dispus sa iti spuna cate ceva aici, ci doar „sa nu mai faci"sad Eu nu sunt un critic avizat, dar am citit comicuri si aici, si pe alte site-uri, si as putea sa iti spun cate ceva. O sa comentez numai ultimile 2 comicuri de la tine – „Baiat vs musca" si continuarea. E posibil sa ti se para dur ce spun, dar te rog sa citesti cu mintea deschisa. Eu nu vreau ca tu sa te opresti din facut comicuri, ci sa le imbunatatesti, ca sa am cat mai multe chestii de calitate de citit. Ok, sa incepem.

1) Povestea.
Conceptul pe care l-ai adoptat e clasic – un user TPU creaza o situatie conflictuala si incearca sa o rezolve cumva alergand prin cladirea TPU si interactionand cu alti useri. E o reteta spre succes, daca e folosita cum trebuie. Genul asta de concept i-a facut faimosi pe Cretaker si pe ceilalti care l-au adoptat dup-aia. Nu este insa usor sa creezi un conflict destul de puternic incat sa mentina atentia. In „baiat vs musca", un inceput timid de conflict, nu foarte puternic si destul de previzibil. Insa, ceva-ceva m-a facut sa ma intreb „cum va scapa de muste"? In partea a doua, ti-ai facut personajul sa interactioneze cu altele, insa in loc sa adaugi inca un substrat povestii si sa creezi un conflict mai puternic, ai slabit si mai rau povestea. Imi e mila de personajul ala muscat & all, dar deja nu ma mai intereseaza ce se intampla cu elsad De unde si reactia putin politicoasa a celorlalti „nu mai desena", „lasa-te".
Conflictul este foarte important, chiar mai important decat stilul de desenare. Fara un conflict puternic, poti sa fii si da Vinci, nu o sa ma impresionezi.

2) Stilul de desenare.
Te felicit ca ai reusit sa nu iti incurci background-ul cu detalii inutile, si ca nu abuzezi de culori (in afara de panelul ala galben dupa ce apache e muscat si mustele se tin dupa el, nu am priceput de ce ai tinut sa il scoti in evidenta).
Pentru personaje ai adoptat stilul simplist, cu cerculete si bete. Poate pare simplu, dar nu este. Ai rezolvat-o cu corpul, dar ce te faci cu capul? Partea cea mai importanta la comic este expresia. Am vazut ca te-ai straduit, dar nu te-ai straduit destul. Cateodata se potrivesc fetele, altadata nu.
Stilul tau este cam haotic. Liniile care separa pannel-urile nu au acceasi grosime – ceea ce este o greseala. Fa toate acele linii groase si de aceeasi culoare.
Pozitia personajelor tale este cam nenaturala.Ca sa nu mai comentez cainele ala, care ar fi aratat mai bine daca incercai sa desezi cu o poza cu un caine deschisa alaturi (ca ce pisicii mei, exista google imagini acum). Incearca sa te gandesti bine inainte ce pozitie si ce atitudine are personajul in fiecare panel, si sa le desenezi asa. Ochii, nasul, gura, le desenezi mai spre dreapta daca personajul are capul intors spre dreapta, etc. Ai grija si la membre. Studiaza TPU the Movie al lui Cretaker ca sa vezi cum dinamizezi un personaj „simplist".

3) Text
Destul de corect pus si incadrat, cu cateva mici exceptii. De exemplu in panelul in care moare musca, nu l-ai incadrat cum trebuie si ai mai facut si bula aia groasa. Nu. De acum trebuie sa le faci pe toate subtiri, sa fie textul in mijlocul lor, si cel mai important – textul sa fie un pic mai gros (bold-uit), ca sa iasa in evidenta. Poate si un alt font, mai compact, ar fi de preferat fata de ce folosesti acum. Evita sa pui prea mult text intr-o singura bula, creaza un efect inestetic.
Replicile sunt aproape ok, iar mie ca persoana imi plac mai mult cei care fac umor fara sa fie scarbosi – deci esti pe drumul cel bun. Pentru asta, vezi conflict – replicile trebuie sa te ajute sa creezi un conflict mai puternic.

In fine, acum stii la ce ai de lucrat, si dupa cum iti spuneam – nu te supara, nu am venit sa te desfiintez, doar vreau sa fac ceva mai mult si mai folositor decat un „lasa-ne". Mult succes!

| TheToxicNightmare a răspuns:

@DazimirMergeLaBereCuPastila si @Mehaşen nu vreau sa ne certam dar de ce nu mai vreti comicurile lui? Daca nu va plac mai bine nu va mai uitati la ele si lasati-l in pace. Nu trebuie sa comentati daca nu va place. Mai bine nu va mai uitati la ele si vedeti-va de treaba voastra.

| Pisicuța a răspuns:

Thanks God!

| DrugFree a răspuns:

Mie mi plac. Sunt amuzante!

| ๓ยเ a răspuns:

Eu vreau

Răspuns utilizator avertizat
| laviniaB a răspuns:

Eu nu stiu ce glume faci.imi poti spune te rog unge as putea sa la citesc?/...ms:*