| Ryss a întrebat:

Hey. ♡
Am o întrebare.

Gradele de "Chunin", "Genin" şi "Jonin", pe care mulți dintre noi le ştim din Naruto, sunt grade de ninja.

În schimb, eu nu m-am lămurit. Ele au fost inventate sau au existat pe vremea când trăiau ninja?

Mulțumesc. ♡

2 răspunsuri:
| SebiModol1998 a răspuns:

Sunt inventate de Masashi Kishimoto(cel care a creeat manga Naruto) și nici ninja nu au existat, au existat doar samurai, ninja sunt samurai evoluați pentru filme.

| doarK a răspuns (pentru SebiModol1998):

Ninja sau shinobi chiar au existat. Samurai erau mai degraba luptatorii unui nobil, un fel de armata pe cand shinobi erau niste mercenari (asasini platiti, ce puteau si spiona sau sabota). Si da, se foloseau de cutite kunai sau stele shuriken, otravuri si bombe cu fum, pe cand samuraii se foloseau de catane.