| Cristian2003 a întrebat:

Imi spuneti si mie ce tehnica este mai puternica: Curse Technique: Death Controlling Possessed Blood sau tsukuyomi? Cel mai bun raspuns primeste funda

Răspuns Câştigător
| Zoki a răspuns:

Buna,
Dupa parerea mea este mai puternica tsukuyomi.
Possessed blood este o tehnica puternica folosita de Hidan. Pentru a o realiza are nevoie de sangele victimei si are nevoie de diagrama lui Jashin. Odata cazut in aceasta tehnica utilizatorul devine ca o papusa voodoo vie, prin urmare tot ceea ce se intampla cu corpul lui, este reflectat si pe al inamicului. Dar, este posibil sa scapi din aceasta tehnica. Vreau sa spun :
1) eviti atacurile in modul in care sa nu iti poata lua sange
2) daca diagrama e distrusa tehnica e sfarsita

Tsukuyomi insa este o tehnica de alt nivel.
A fost folosita de Itachi cand a luptat cu Kakashi. Functioneaza in modul urmator:
Utilizatorul trebuie sa faca contact ocular cu inamicul, in modul asta il introduce in intr-o dimensiune. Aici il poate tortura, poate face orice cu el. O chestie interesanta e ca modifica intelesul timpului, spre exemplu doua minute pot parea ca cateva zile. Victima dupa aceasta tehnica are nevoie de foarte mult timp ca sa se recupereze. Iti amintesti ca Kakashi a stat in spital o perioada destul de lunga?

Apoi, tsukuyomi este tehnica pe care ar vrea Obito si Madara sa o foloseasca pentru planul lor de a introduce lumea intr-un imens genjutsu. Punctul slab este ca poate fi oprita de un alt utilizator sharingan(oricum nu prea mai sunt uchiha in lume, deci nu e chiar atat de slab punctul). Un dezavantaj este ca cere o cantitate destul de mare de chakra. Dupa ce a folosit-o Itachi se simtea destul de obosit si ochii au inceput sa se incetoseze.

Dupa cum am spus si la inceput, tin cu tsukuyomi

3 răspunsuri:
| DarkFaust a răspuns:

Parerea mea este ca Tsukuyomi este mai puternica pentru ca aceasta iti provoaca traume psihice iar timpul trece mai greu fata de cel din viata reala. Tehnica asta poate fi folosita doar de cei din Clanul Uchiha, cei cu Mangekyou Sharingan.happy

| JustPaly a răspuns:

Tsugon serios a un tutuorrial n care oot sa va arat cu in genjutsu

| SasukeUchihakun a răspuns:

Tsukuyomi