| Reiko a întrebat:

Imi ziceti si mie niste anime-uri Shonen-ai? Dar sa NU fie Yaoi. Maxim 1 sarut - 2 pe acolo, NIMIC mai mult. Gen Loveless, NO.6 sau Sekai Ichi Hatsukoi ( chiar daca au avut si vreo 2 scene cu stiti voi ce, a fost asa dragut >_< ) M-am uitat mai demult si la Junjou Romantica dar nu mi-a placut straight face straight face straight face Deci vreau ceva mai ..usor happy
Funda! big grin

Răspuns Câştigător
| birdie14 a răspuns:

Exceptând pe cele menţionate de tine, nu mai cunosc alte anime de gen shounen-ai, şi sincer îţi spun sunt foarte rare.Aşa că de ce nu încerci să citeşţi manga, din moment ce ai de unde alege.Am şi câteva recomandări:
-Hana no mizo shiru, este yaoi(deci nu e exact ce cauţi tu) dar nu are scene PREA dezgustătoare, dar povestea îţi va plăcea cu siguranţă!(+ Hana no miyako de, un spin off şi o continuare a poveştii originale)
-cam orice manga a lui Hayakawa Nojiko:cele pe care ţi le recomand sunt Endou-kun no Kansatsu Nikki şi Yozora no Sumikko de
-Bokura ni Matsuwaru etc.
-Omamori Shimasu, Dokomademo
-Ouji no Kikan
Nu ţi-am răspuns la întrebarea iniţială, dar sper să te ajute!

| Reiko explică (pentru birdie14):

Hana no mizo shiru are doar 3 volume?! Dc e asa scurta?! am terminat-o prea repede crying Ai avut dreptate, chiar mi-a placut ^^ Pff, devin din ce in ce mai ciudata, citesc yaoi. Ce se intampla cu mine?! xDD La celelalte manga-uri inca nu m-am uitat, o sa le caut maine. Multumesc pentru recomandari! ^w^

| birdie14 a răspuns (pentru Reiko):

Ştiu! O poveste atât de bună ar fi meritat să fie mai lungă.
Cu plăcere!

9 răspunsuri:
| AiEnmaYuuki a răspuns:

Eu am urmarit Sword Art Online, un anime ce trebuie vazut, Vampire Knight e si el vrednic, si full metal panic, cred ca astea ar fi pe gustul tau.Vizionare placuta big grin

| Reiko explică (pentru AiEnmaYuuki):

Am vazut SAO si Vampir Knight, dar am zis Shonen-ai.

| Nighty95 a răspuns:

Kaichou wa maid-sama!
E romance, 1-2 saruturi pe acolo.
Nu am vazut nici unul din anime-urile mentionate mai sus si nu pot zice daca se asemana...

| Reiko explică (pentru Nighty95):

Am vazut Kaichou wa Maid-sama, a fost dragut dar nu are nici o legatura cu ce am scris eu mai sus in intrebare. Pff...Ce-i cu voi oameni buni, am zis clar Shounen-ai! Tot ce mi-a fost recomandat pana acum sunt anime-uri care le-am vazut, plus ca n-au nici o legatura cu genul Shounen-ai. Stiti macar ce inseamna?! BL ( desi nu vreau chiar BL)! Daca ziceam ca vreau Yaoi ( ceea ce n-o sa se intample ) as fi primit raspunsuri gen " Boku no Piko" sau chestii scarboase. Asa ca am cerut doar Shounen-ai, ceva foarte usor, maxim un sarut doua.

Definitie Shounen-ai : "Chiar dacă "shonen-ai" literar se traduce "Boy's love" (dragoste între băieți) termenii nu sunt sinonimi. În Japonia "shonen-ai" este folosit ca termen pentru ficțiunile care descriu povești despre băieți pre-adolescenți și /sau adolescenți al căror relație evoluează de la platonic la romantic, în timp ce " Boy's love" este folosit ca nume de gen pentru ficțiunile care descriu sau conțin contexte sexuale și fac referire la vârsta protagoniștilor"

Acum BL se foloseste pentru yaoi, de asta am scris Shounen-ai, adica nu fac nimic ...indecent, doar sunt prieteni si sunt destul de putine saruturi pe parcursul anime-ului. Am scris ca am vazut Junjou Romantica care este yaoi dar nu m-am putut uita la scenele "alea" si dadeam in jos imaginea de fiecare data, asa ca acum vreau sa vad ceva mult mai "usor". De exemplu Gravitation, Loveless, NO.6. Aici nu e chiar "dragoste", in fiecare sunt maxim 2 saruturi si actiunea e cu totul alta, in Gravitation e un baiat care-i cantaret si ajunge sa dea conecrete, in NO.6 e vorba de Nr.6, un oras aparent perfect, care de fapt este corupt si bolnav pe interior. Shion, un baiat cu note exceptionale, ajunge sa descoperie si el in ce fel de societate traieste. In Loveless ..nici nu-mi aduc bine aminte cu ce era, fiecare copil avea urechi de pisica si soarta ii era hotarata inainte sa se nasca si avea o persoana care se lupta in locul lui dar el simtea durerea sau cam asa, chiar nu mai tin minte, l-am vazut acum vreo 3 ani deci nu ma critica. Pff, sper ca ai inteles si ca toata lumea care intra la intrebarea asta a inteles la ce m-am referit prin shounen-ai.

Oricum, mersi de raspuns.

| Reiko explică (pentru Reiko):

Concerte *, sa descopere*, scuze, ma grabeam

| ionutboxx a răspuns:

Frate cred ca te ajuta iti dau eu cateva care miau lacut super mult
Zero No Tskusima tote 4 sesoaze
To lover darkensan
High School DXD 2 SESOAZONE
Machine-doll wa kizutsuk ani
Dakara boku wa, h ga decinai
date a live
kimi no irumachi
pandora herts nu stiu daca iti place ii actiune da merita vazut
cam atat nu stiu daca ti l-am scris corect pe toate da nu le mai tin minte bine

| Reiko explică (pentru ionutboxx):

Nici nu am ce comenta straight face Multumesc pentru ca ai trimis un raspuns dar.ce legatura are cu intrebarea? Daca ai fi citit ce au scris cei dinaintea ta ai fi vazut ca eu vreau shounen-ai. Cauta definitia pe net sau uita-te la ce am explicat mai sus.
Apropo, le-am vazut pe toate cele zise de tine -in afara de Machine-doll wa kizutsuk ani-