| Rockefeller a întrebat:

Salut TPU,
Am terminat de vizionat animeul Death Note,e un serial deosebit,in urma luii am tras cateava concluzii:
Daca nu cunoastem o persoana si adevaratele ei intentii si nu o intelegem incepem sa o uram si incercam sa o eliminam prin orice mijloace pentru a o distruge doar fiindca e deosebita, are alte principii si nu se amesteca in mediocritate.Asa cum avem in serial pe Light si det.L,personaje genii ce nu au prieteni, sunt singuratici si au scopuri marete asa se intampla si in realitate valorile morale sunt aruncate si indepartate.
Si de aici intrebarile
1. Daca noi am avea sansa sa ucidem criminalii(ca si Light), asta nu near face pe noi criminali si mai mari?
2.Cine ne da dreptul sa judecam, oare atat timp cat judecam celeilalte persoane i se incalca dreptul?
3.Care este personajul care v-a marcat cel mai mult din serial
4.Din ce perspectiva il priviti pe Light, ca fiind un om cu idealuri marete ce incearca sa salveze lumea de la mizerie sau ca un maniac disperat dupa putere si criminal in serie?

4 răspunsuri:
| ayosmdk a răspuns:

1. Este logic! Nu este corect sa ucizi un om doar pentru ca el asa a facut... Asta ne-ar face la fel ca el - niste criminali

2.Nu ne da nimeni dreptul sa judecam. Dar asta e natura omului...

3. L- A fost personajul meu preferat de la inceput. Nu stiu de ce. Pur si simplu ma fascina felul lui de a gandi.

4.Niciuna de mai sus. Light avea idealuri marete dar metodele lui erau gresite. Nu l-am considerat niciodata maniac dupa putere. Parerea mea este ca a vrut sa salveze lumea dar nu stia cum.

| ShadeAdda a răspuns:

1. Ba bineinteles ca nu-ar face criminali. Si in final criminalii sunt pedepsiti... mereu (la fel cum observam si in anime)

2. Nu avem vreun drept de a judeca, dar daca te uiti in jur vezi pe cineva cum ca i-ar pasa de existenta sau inexistenta unui astfel de drept? Omul tot judeca, orice i-ai face.

3. Light Yagami - probabil si deoarece este MC-ul anime-ului...

4. Il vad pe Light ca un on cu idealuri marete, cu scopuri foarte bune, dar nu cu metode potrivite. Sa ucizi pentru a curata lumea de criminali nu este o metoda buna, deoarece (referindu-ne si la intrebarea nr. 1) faptul ca Light ajunge sa ucida il face pe el insusi un criminal in serie.

| Rockefeller explică:

Acum am observat greselile gramaticale, scuzati-ma!
De ce nu are si TPU o functie de editare a postului...

| 0NewLife a răspuns:

1. Ba da, normal! dar se pare ca dragul de Raito nu a realizat asta... Voia sa scape lumea de criminali, dar in final el devine criminalul.
2.Nu ne da nimeni dreptul sa judecam pe altii, dar cand ai putere prea multa nu mai gandesti.
3.Light, dar carnetul acela i-a cam luat mintile.
4.Light este un om cu idealuri marete, care incearca sa salveze lumea de la mizerie, dar in cele din urma devine un maniac.