| xSilencex a întrebat:

Stie cineva ce trebuie sa folosesc ca sa-mi pictez fata in gri + de care materiale am nevoie pentru a face coarne de troll (Homestuck)?

Răspuns Câştigător
| MaliciousDeath a răspuns:

Pai se gaseste vopsea speciala pentru fata pe baza de apa, gen:
http://www.articoledepetrecere.ro/......-1575.html
Merge si cu tempera, dar mie mi se pare mai, hm, incomod.Pentru intins, mai bine folosesti un burete cu care sa tamponezi usor.
Pentru coarne poti face niste mulaje din ipsos sau hartie+aracet.A doua varianta e mai simpla.

| xSilencex explică (pentru MaliciousDeath):

Mersi mult clown

| MaliciousDeath a răspuns (pentru xSilencex):

Si pentru ce troll faci cosplay, Egbert?:o)

| xSilencex explică (pentru MaliciousDeath):

Pai... ma gandeam la terezi ( H3H3H3H3H) dar as fi vrut si sollux...

inca nu stiu... ma mai gandesc
what do ya think, evil clown?

| MaliciousDeath a răspuns (pentru xSilencex):

Eu l-as alege pe Sollux pentru ca personal mi-ar fi mai usor sa ma pun in pielea lui.Si-mi place mai mult de el.Dar si Terezi e destul de ok.Mai ales daca esti fata, ca nu mai esti nevoita sa-ti ascunzi darurile de la mama natura.

Bun asa, cred ca te-am lamurit.xD

| xSilencex explică (pentru MaliciousDeath):

Ok, cred ca raman la sollux.ma simt mai in largul meu cu personalitatea lui. si cred ca-i imit bine sasaitul :B
desi "darurile mele" vor fi un dezavantaj pentru cosplay, nu cred ca va fi o problema asa de MARE, heh.

oh well, see ya.winking

PCHOOOOOOOOOOOOOO - Egbert is out.

11 răspunsuri:
| Zoey112 a răspuns:

Pai pentru fata exista niste vopsele speciale sau poti sa incerci cu machiajele mamei tale

si pentru coarne poti sa folosesti niste carton imbracat in servetele imbibate in aracet si dupa sa pictezi deasupra cum vrei tu cu tempera sau vopsea

| Captoresque a răspuns:

I can help, am făcut Homestuck cosplay (Eridan).
Pentru față, recomand să-ți iei vopsea specială de pe internet (Snazaroo), de aplicat poți să folosești unul din bureții ăia cosmetici în formă de triunghi, și după ce-ți aplici vopseaua să te dai cu talc peste tot ca să nu se întindă vopseaua.
Pentru coarne, folosește niște fimo light și pictează-le cu tempera. Might work, nu știu, eu mi le-am comandat de la o prietenă.

)(OP-E it kelps! 38D

| xSilencex explică (pentru Captoresque):

OH mersi. acum de-abia am observat mesajul tau, scuze... WOW! Eridan? Can i have a pic please :3 i need a senpai to show me the right way; _;
in legatura cu vopseaua speciala, nu prea am incredere in magazinele online. -_-
iar pentru coarne am auzit ca sunt mult mai rezistente culorile acrilice.
si o intrebare: ce-i fimo light >:?

| Captoresque a răspuns (pentru xSilencex):

Gomen pentru răspunsul tardiv, perioadă de inactivitate.
Am poze pe contul meu de Tumblr în tag-ul de cosplay (cronusampora.co.vu) cu cosplay-ul pe care l-am făcut. Am făcut și cosplay Jake English și Dave Strider.

Da, așa este, culorile acrilice sunt mai ieftine, dar am impresia că sunt și mai scumpe.

Sinceră să fiu, nici eu nu știu ce mama dracu este Fimo Light dar știu că se găsește la magazinele de artă și hobby.

Atunci am impresia că tot la magazinele de art & hobby găsești și vopsea de bodypaint, not sure though.

>u

| ancaemilia a răspuns:

Foloseste o pensula care nu e aspra si tempera (culoarea gri.) am incercat si eu o data.

| xSilencex explică (pentru ancaemilia):

Nu stiu daca iese foarte bine cu pensula... ti-e ti-a placut cum arata?