| Allyx3 a întrebat:

URGENT! Funda + vot puppy dog eyes
In patrulaterul convex ABCD cu masurile unghiurilor A B C D d. p cu 2.3.6.7
a)Determinati masurile unghiurilor A B C D
b) Fie M apartine ( AB ) incat m(BMC)=40 Aratati CM || AD
[Scuzati categoria ]

13 răspunsuri:
| Levya a răspuns:

Pune mana si invata.winking

| Nysha a răspuns:

Stiu eu sa o fac pentru ca am trecut de astae dar ce inseamna d.p?

| Nysha a răspuns:

Lipseste a+b+c+d. Altfel nu pot sa continui problema ca stiu sa o rezolv

| me4ever98 a răspuns (pentru Nysha):

Pai e simplu daca a=>2k,b=>3k,c=>6k si d=>7 k,

| me4ever98 a răspuns (pentru Nysha):

Ce e asa greu ca doar zice ca abcd e patrulater convexwaiting...deci a+b+c+d=360

| Nysha a răspuns (pentru me4ever98):

Stiu dar 2k 3k 6k si 7k trebuie sa le inlocuim in suma lor(a+b+c+d) deci 2k+3k+6k+7k =... aici ma blochez ca restul il stiu

| Nysha a răspuns (pentru me4ever98):

Mda... atunci vine 2k+3k+6k+7k=360 18k=360 k=360:18 k=20 a= 2*20=40 b=60 c=120 d=140 da. uitasem k e patrulater sunt mai grabita deci.

| me4ever98 a răspuns (pentru Nysha):

K,pai e 2k+3k+6k+7k=360
18k=360/:18
k=20=>a=40,b=60,c=120,d=140

| me4ever98 a răspuns (pentru Nysha):

Nu-i nimic oricum nici eu prima data nu am luat in considerare ca acolo scrie patrulaterlaughing

| AoiChan a răspuns:

laughing ce v-ati smecherit unii dintre voi folositi TPU pentru a va face temele sunteti chiar niste ratati ganditi si singuri ce dracu

| VladestepeTPU a răspuns:

Păăăi:
Abcd-patrulater covex
m(

| me4ever98 a răspuns:

Si la b poate are si culegerea din care ai luat problema raspunsurilaughing [si asta pentru ca e din categoria comics]

| Darkend a răspuns:

In primul rand punctu a e usor pentru ca fiind direct proportionale rezulta ca masura unghiului A:2=m