| Cretinul112 a întrebat:

1. Sfatul Țării urma să ducă la bun sfârșit o reformă agrară, după nevoile și cererile norodului; aceste hotărâri se vor recunoaște de guvernul român;
2. Basarabia avea să-și păstreze autonomia provincială, având să aibă propriul său organ legislativ, Sfatul Țării, ales prin vot universal, egal, direct și secret;[3]
3.Sfatul Țării avea să voteze bugetul local, urma să controleze consiliile zemstvelor și orașelor și avea să numească funcționarii administrației locale;
4. Recrutarea armatei se va face în principiu pe baze teritoriale;
5. Legile locale și forma de administrare puteau fi schimbate de parlamentul român numai cu acordul reprezentanților locali;
6. Drepturile minorităților din Basarabia urmau să fie garantate prin lege și respectate în statul român;
7. Doi reprezentanți ai Basarabiei aveau să facă parte din guvernul central român, acum desemnați de actualul Sfat al Țării;
8. Basarabia urma să trimită în Parlamentul României un număr de reprezentanți proporțional cu populația regiunii;
9. Toate alegerile din Basarabia aveau să fie organizate pe baze democratice, urmând să se bazeze pe votul direct, egal, secret și universal;
10. Libertatea personală, libertatea tiparului, a cuvântului, a credinței, a adunărilor și toate libertățile obștești vor fi garantate prin constituție;
11.Toate călcările de legi făcute din motive politice în vremurile tulburi ale prefacerii din urmă sunt amnistiate.
Acestea au fost condițiile puse de Sfatul Țării din Basarabia pentru unirea cu România. Ei bine, aceste condiții nu au fost respectate de statul român. Lucru pe care-l consider o greșeală care ne costa și în ziua de azi. De ce? Ei bine, rusofilii nu ar mai fi putut sa zică ca URSS ul a eliberat Basarabia de sub jugul român. De ce? Ei bine, dacă ar fi fost vorba de o eliberare, Basarabia autonoma ar fi trebuit sa decidă acest lucru. În mod normal, majoritatea deputaților basarabeni ar fi respins anexarea Basarabiei de către URSS. Dacă Basarabia era autonoma și URSS o anexa printr-un ultimatum (altfel nu putea), rusofilii n ar mai fi putut sa zică ca URSS a eliberat Basarabia. Ce credeți? Aceasta a fost una dintre marile greșelile ale statului român în privința chestiunii basarabene.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Foarte adâncă analiza ta!