| Mariaaaaa02 a întrebat:

3 motive importante in viata pentru a fi fericit? care ar fi? care este scopul unui om in viata asta? eu nu mai inteleg nimic.lupt pentru a fi frumos in viata mea dar, nu reusesc pana la capat...motivul o mama care bea in fiecare seara,si o apuca scandalul,o delasatoare,tata,un alcoolic depravat,violent,si cand e treaz bineinteles,lipsa comunicarii in familie. ei vor sa plec din casa asta faptul ca nu le dau tot salariu (de nimic),desi ei muncesc,dar sunt plini de datorii,si nu reusesc sa scape. eu sunt la mijloc. surorile au plecat deacasa,pentru ca au fost alungate practic de acesti oameni numiti,parinti de astfel,au ajuns acum bine,eu nu pot apela la ele deoarece s-au facut viata lor.dar eu neavand pe nimeni? unde sa ma duc,ce sa fac,ma zbat sa-mi fie bine,dar sincer parca numai pot sa indur calvarul,se fura intre ei,se certa scandal in fiecare zi, betiii la cateva luni, amandoi beau. Incerc sa-mi ridic singura moralul, sa ma incurajez, sa ma bucur de viata ca-s tanara dar parca s-a umplut paharul de 24 de ani nu am vazut nimic in aceasta familie frumos,bucurii,armonie,intelegere,veselie,dragoste,incre dere,nadejde,credinta,si va spun sincer,tanjesc dupa asfel de lucruri deoarece am vazut la multa lume asa ceva lucruri care mi e mi se par sfiinte,si in zadar in aceasta casa,am incercat de sute de mii de ori sa fac o atmosfera de famile frumoasa,(o sa vi sa para foarte banal) sa-i pun pe ai mei la masa sa mancam impreuna,si sa spunem "sarut-mana pentru masa,a fost bun" e dureros sa intri in propria casa,familie,si sa nu poti spune sarutmana mama,pentru ca e scandal deja,toata lumea cu o falca in pamant una in stanga dreapta, si deja, vrei doar sa te duci in camera si sa fii tu cu tine! ce sa fac? ofer fundita, pentru cel mai bun raspuns, sfat etc.Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista nenumarate motive pentru care sa fim fericiti. Acum depinde si de pretentiile fiecaruia dintre noi. Unii oameni trebuie sa primeasca mult de la viata ca sa poata fi fericiti in vreme ce altora le trebuie mult mai putin. Tu se pare ca esti, cel putin momentan, o perosana care ai putea fi fericita doar daca ai avea parte de lucruri obisnuite cum ar fi o familie normala si un ambiet placut acasa. Am citit cu atentie tot ce ai scris si m-am gandit la ce as face eu daca as fi in locul tau si uite cum am gandit.
In primul rand as fi convinsa de faptul ca parintii sunt niste oameni total pierduti. Bautura este un viciu nenorocit de care se scapa greu si cu multa vointa iar majoritatea celor aflati in aceasta situatie nu vor sa investeasca vointa necesara pentru a deveni oameni normali. Chiar daca ai incerca sa stai de vorba cu ei pentru a urma o terapie care sa ii scape de acest viciu, nu cred ca ai reusi. Astfel stand lucrurile ar trebui sa te concentrezi catre ce ai tu de facut ca sa scapi de acest calvar si sa iti poti vedea linistita de viata ta. Acum nu stiu ce posibilitati financiare ai tu dar luand in considerare ca ai dispune de un salariu mediu, ma gandesc ca ar trebui sa iti cauti o locuinta unde sa traiesti. Sa te orientezi catre o inchiriere, un apartament unde sa platesti doar pentru o camera. Sunt persoane care au apartamente vaste si nu inchiriaza tot spatiul unei singure persoane, ci inchiriaza pe camere. Deci sa gasesti asa ceva, unde sa locuiesti cu colege de apartament. Asa toate cheltuielile vor fi impartite intre toti cei care locuiesc acolo si va fi mult mai usor pentru tine. Daca cumva nu ai studii superioare ar trebui sa te gandesti sa faci cumva sa urmezi o facultate fiindca o licenta te va ajuta pe viitor sa iti gasesti un job mai bine platit. Mai te poti gandi foarte bine si la un al doi-lea job daca timpul ti-ar permite, macar ceva de genul un menaj cuiva de 2 ori 3 ori pe saptamana astfel incat sa mai castigi un ban in plus. Alta varianta ar fi sa gasesti un job in strainatate : menaj, ingrijirea unui batran, copil, pe o perioada de timp limitata, unde sa ti se ofere si cazare ca tu sa poti strange un banut gramada cu care la intorcerea in tara sa poti face ceva spre binele tau. Daca vei alege sa ramai in casa parinteasca, alaturi de parintii care spui ca ii ai nu vei realiza nimic, vei ajunge probabil bolnava de nervi, depresiva. Sunt de parere ca trebuie sa ii lasi in urma, acolo in lumea lor si sa iti vezi de drumul tau, sa iti faci un viitor mai bun. Cu putin curaj si vointa poti sa iti schimbi viata!

2 răspunsuri:
| Mariaaaaa02 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! sunt pline de energie pozitive si optimism! dar sa mai adaug ceva. parintii mei niciodata nu se vor schimba deoarece am avut discutii cu ei,despre asta,tot ce e in casa,nu s-a schimbat nimic,NU sunt genul care sa stau cu ei o viata intreaga,eu cand ies din casa sunt altfel,plina de umor zambitoare,dar totul e in suflet, incerc sa maschez si sa privesc partea buna a lucrurile. eu sunt independenta, nu depind de ei de la 15 ani,muncesc,sa am banutul meu. vremurile de astazi sunt mai grele ca sa imi permit sa ma mut cu chirie, cu un salariu minim pe econimie. In fine va multumesc mult(ps. imi este greu sa aleg un raspuns bun, pentru ca toate sunt pline de incurajare)

| puffi34 a răspuns:

1.Te trezesti in fiecare dimineata.
2.Esti sanatoasa sau te simti bine fizic, psihic si moral.
3.Ai familia aproape sau alaturi, te iubeste si te sustine neconditionat.
4.Ai in jur oameni pozitivi, care te sustim si te incurajeaza.
5.Ai prieteni minunati.
6.Zambesti oricui si faci pe cineva sa zambeasca.
7.Ai jobul dorit sau iti place mult ceea ce faci.
8. Ajuti pe cineva neconditionat.
9.Te plimbi singura sau cu prietenii.
10.Cafeaua de dimineata savurata acasa sau la serviciu.
11. Florile oferite sau primite.
12.Animalutul de companie care te asteapta acasa.
13.Imbratisarile pe care le oferi sau la primesti de la cei din jur.
14.Provocarile sau neprevazutul.
15.Citesti oricand, oricum si oriunde.
16.Ciocolata.
17.Fructele.
18.Acceptarea plenara a proprilei realitati.
19.Razi copios cu colegii de facultate sau birou.
20. Te bucuri pentru bucuria celor din jur – fericirea lor este parte din fericirea ta.
21.Gandurile pozitive ce stii ca atrag intotdeauna rezultate pe masura.
22.Natura intreaga.
23.Inceputul fiecarei zile, racoarea, cerul senin, razele soarelui.
24.Deciziile luate pe moment.
25.Marturisirea propriului adevar.
26.Sinceritatea fata de tine si fata de cei din jur.
27.Activitatile in aer liber.
28.Relaxarea.
29.Detasarea de orice situatie si dorinta.
30.Umorul.
31. Optimismul tau, dar si optimismul celor de langa tine.
32.Frumusetea ta interioara care o genereaza sau o evidentiaza si pe cea exterioara (fizica).
33.Mesajele motivationale.
34.Asculti muzica.
35. Te simti plina de energie si inspiratie dupa un somn odihnitor.
36. Weekend-urile in familie.
37.Invitatiile la masa, in familie sau cu prieteni buni.
38. Miscarea, sportul si dansul.
39.Fredonarea unei melodii.
40.Vizionezi un film.
41.Iertarea – te ierti pentru ce nu ai facut atat de bine. Si ierti pe toti cei care te-au ranit, cu sau fara voie.
42.Increderea pe care o ai in tine, in oamenii din jur si in noua zi frumoasa pe care esti pregatita sa o traiesti.
43.Atitudinea pe care o ai fata de oamenii de langa tine.
44.Rugaciunea si credinta.
45.Scrisul sau activitatea creativa.
46.Calatoriile scurte.
47.Parfumul.
48.Esarfa colorata.
49.Increderea pe care o au ceilalti o au in tine.
50.Socializarea.
51. Emotiile puternice.
52.Lacrimile de fericire.
53.Cadourile primite sau oferite fara motiv sau ocazii speciale.
54.Amintirile si momente din copilaria ta fericita.
55.Glumele.
56.Gesturile simple: pupat, strangererea mainii etc.
57.Linistea noptii.
58.Vizitele surprize facute sau primite.
59.Aniversarile sau zilele de nastere.
60. Te iubesti si iubesti tot ce exista in tine, in viata ta si in jurul tau.
61.Esti indragostita de viata ta si nu numai.
62.Ai cui sa spui „ Multumesc", „Te iubesc", „Imi pare rau", „Iarta-ma".
63. Faci o bucurie sau un cadou de suflet cuiva drag.
64.Dai sau primesti un telefon unui prieten drag.
65. Spui cuiva cat de mult il/o apreciezi.
66.Nu spui niciodata „nu" fara sa te gandesti inainte.
67. Aprecieririle prietenilor, familiei, sefilor pentru munca ta.
68. Oamenii frumosi pe care ii cunosti in fiecare zi.
69.Recunostinta.
70.Linistea sufleteasca si sentimentul placut de siguranta.
71.Ploaia rapida.
72.Dorintele deja implinite si cele nou formate.
73. Oamenii care au pornit de la nimic si au reusit. Modelele pe care le ai in viata.
74. Timpul petrecut cu tine – timpul in care iti acorzi atentie propriei persoane.
75. Timpul petrecut cu familia si toti cei dragi.
76.Intalnirile cu oameni speciali, oameni pe care nu i-ai mai vazut de ceva vreme.
77.Implinirea obiectivelor zilnice.
78.Prajiturile facute in casa si impatite cu cineva drag.
79.Castigul sub orice forma.
80.Noile oportunitati care ti se ofera.
81.Joaca sau momentele pe care le petreci in preajma copiilor.
82. Darurile pe care ti le oferi.
83. Locurile pe care vrei sa le vezi sau in care ajungi fara sa-ti propui.
84.Tot ce inveti nou sau ti se reaminteste.
85.Vestile bune neasteptate.
+ mai multe sunt foarte multe multive tu ai zis 3 eu ti-am dat o graza rolling on the floor)