nony
| nony a întrebat:

¨A ajunge la inima cuiva este o arta. A iesi este o capodopera¨

Adevarat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A intra in inima cuiva este o arta... a ramane este o capodopera! Te superi ca am schimbat sensul? Asa cred eu cu tarie!

36 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La prima parte a enuntului, nu e mult de comentat. A doua, insa, da...creeaza probleme.
Capodopera consta, cred, in capacitatea de a iesi din inima cuiva fara sa lasi urme de bocanci. Pentru ca, de iesit definitiv e imposibil. Oricat de elegant ai inchide usa, mai devreme sau mai tarziu, un flash-back te va aduce inapoi, chiar daca numai pentru o fractiune de secunda, pentru un zambet sau pentru o lacrima.
Inima omului e foarte larga. Oricat am vrea -noi sau altii- nu putem uita complet lucrurile/ oamenii care ne jaloneaza existenta.
Capodopera de care vorbeste nony, dupa parerea mea, inca nu a fost creata.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eu_o_mare_enigma: Da. Ai dreptate. Eu, insa, am generalizat. Nu am luat in considerare NUMAI dragostea. Sunt si alte genuri de relatii interumane care presupun intrarea/iesirea in/din inima cuiva.
Normal ca nu sunt nici eu de acord cu "mintitul frumos".
Inca o data precizez: am generalizat!

nony
| nony explică:

Sweet, nu ai inteles.nu sa o/il scot din inima mea.ci sa ies din inima lui/eiwinking.asta e capodopera.
Enuntul are semnificatii mult mai complexe...

nony
| nony explică:

@Chuck.niciodata nu mi-a trecut prin gand ca cel care a enuntat aceasta fraza a gandit cand a zis ¨capodoperᨠca fiind ceva rau.
Tocmai asta e ideea, sa iesi din inima lui, fara a lasa nici un semn.sa dispari de acolo fara a se cunoaste pasii pe unde ai calcat.
@Demonik. 100% de acord cu tine, dar ce te faci daca la un moment dat vrea sa te scoata.trebuie sa aplici citatul meuwinking
@SweetCandy.si la mine e nor si ploaie. dar afarahee hee

nony
| nony explică:

@Demonik.Harciog are dreptate, decat sa traiasca cu falsa impresie ca inca este iubit, mai bine iti iei talpasita in stil capodoperic (scuze pentru deformarea cuvantului ).si rana este mult mai mica decat minciuna in care te scalzi.

nony
| nony explică:

Demonik.fiecare dintre noi interpretam copodopera iesirii cum vrem.Pentru tine capodopera e sinonim cu adevarul.pentru altii este sinonim cu prefacatoria.
Dar ideea nu cred ca este aici.
Uite ce cred eu.Nu conteaza felul in care iesi atata timp cat cel in cauza nu are de suferit (prea mult).sa-mi iau masuri de siguranta.
Despre asta e vorba.
Eu nu sunt in capul tau.sunt langa tine happy

nony
| nony explică:

Frumoasa discutie. Mi-a placut pana la capat.Am inteles ca parerile sunt impartite si toti aveti argumente.
@Eu_o_mare_enigma.ca sa fiu destul de clar.Cand am postat enuntul nici o secunda nu m-am gandit si sper ca nici cel care l-a gandit, ca semnificatia cuvantului capodopera ar inseamna ¨a minti frumos¨.ci mai de graba a folosi adevarul pentru a iesi curat dintr-o relatie.
@Monik, o idee interesantá.cu care sunt de acord 50/50.
@BRO,¨usa¨ se inchide frumos, intotdeauna.
@Lucien, sensibila si intodeauna pozitiva. Apreciez asta.

nony
| nony explică:

happy nu ai inteles.Eu sunt intr-o relatie (nu prietenie ). dar cu timpul relatia se raceste, si automat vrei sa iesi din relatia aia.
Vreau sa ies fara a lasa urme, fara a provoca o suferiinta prea mare.Cum?
Poi prin adevar, sinceritate, lipsa de ipocrizie...Asta este capodopera.Sa nu faci o gaura in inima care nu se mai poate repara.
Enuntul este aplicabil la despartiri, nu ca vreau eu sa fac pe cineva sa aiba sentimente pentru mine, si eu de smecher ce sunt incerc sa creez artá pe inima lui.
Nu.doar in caz de despartire.Am fost destul de clar? happy

nony
| nony explică:

Relatia se raceste doar din partea mea.nu si din a eiwinking

| SweetCandy a răspuns:

Sincer eu cred ca a iesi este un kitschbig grinde ce sa iesi/ sa scoti pe cineva din inima ta? indiferent de cele intamplate, cu siguranta au existat si momente frumoase, care nu pot fii uitate, deci nu poti scoate pe cineva din inima te, iar apoi sa numesti asta... o capodoperahappy

| SweetCandy a răspuns:

Tot nu sunt de acord...big grin

| SweetCandy a răspuns:

Uite nony eu sunt de acord cu Dmonik...asta am vreut si eu sa evidentiezbig grin da nu mi-a iesit de data astalaughinge dimineata, ploaie si sunt cam grea de caplaughing)

luciana
| luciana a răspuns:

Intr-adevar, ca sa ajungi in inima cuiva e o Arta. Aici investesti sentimente, sacrificii, daruire, sperante, clipe de neuitat... dar sa iesi din inima cuiva e mai greu, poate chiar imposibil... Nu uita ca iubirea se sadeste ca un copac, creste daca este udata, deci investesti iubire, lacrimi de durere sau fericire, este acel imens ocean cu furtuni sau vreme buna, este acea himera ce te ameteste si apoi dispare in neant. Si multa vreme marinarii de pe acele nave ratacitoare se vor fi intrebat unde e fericirea lor, de ce a disparut asa si cand o sa apara iar...Multe sunt de neexplicat, dar adevarul este doar unul : nu poti fi uitat de acea persoana cu care ai impartit ani de bucurii, de tristeti, de neimpliniri, de reusite de dorinti, de multumiri sau de atatea alte minuni ivite in acea viata de cuplu...

| yuli10 a răspuns:

Neadevarat, poate vreo capodopera haotica...
daca reusesti sa iesi, inseamna ca nu ai fost niciodata intrat cu adevarat.

| Chuck a răspuns:

De acord cu @Dmonik, dar si cu cel care a enuntat citatul original.
Totusi tind sa cred ca citatul original, nu stiu de cine e compus, este mai complex, dar as mai adauga ceva.
A ajunge la inima cuiva este o arta. A iesi, elegant, este o capodopera.
Poti iesi din inima cuiva (in unele cazuri, nu in toate) cu usurinta, jignind, dezamagind, ranind inima cuiva, etc (Cateodata, nici aducand ofense, jigniri, nu poti iesi din inima cuiva.). "Elegant" este mult mai greu, fara sa lasi semne.

| ake007 a răspuns:

Dar de ce sa iesi odata ce ai intrat?

| Ianaaable a răspuns:

Si eu is de acord cu citatulhappy
Tot timpul cand vrei sa iesi fara sa ranesti si fara sa lasi urme, nu se prea intampla. cel putin asa-i la mine rolling eyes
Daca reusesti sa faci treaba asta "curat", atunci chiar se poate numi o capodoperawinking
Foarte fain citatul nonyhappy

| carlita_4462 a răspuns:

Intradevar este o arta a ajunge la inima cuiva, dar pentru a iesi este foarte usor, vorba aia"de la dragoste la ura"este doar un pas

| meyryi a răspuns:

100 la mie de-acord

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

100% de acord. Din orice unghi privim enuntul este adevarat. M-am gandit putin inainte sa raspund si uitandu-ma in urma realizez sensul citatului pe care l-ai expus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai Nony cred ca ai dreptate.Este vorba de a iesi onorabil facind persoana in cauza sa creada ca alta cale nu este si in acelasi timp sa-i dai impresia ca acel "cistig", sentimental, este de partea ei iar tu esti ala care a pierdut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nony, atunci se schimba perspectiva, nu mai este vorba de talentul tau exclusiv, ci si de dorintele si vrerea celuilalt!

Capodoperele nu sunt -de cele mai multe ori-rezultatul unei contributii colective...ca nu discutam de "Miorita", ci de relatii interpersonale! Din nou spun ca sa ramai in inima cuiva e sumumul acestui talent!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@harciog: artificialul, si teatrul nu isi au locul aici...aceea nu e arta, e prefacatorie... tu esti fericit ca te-ai sustras usurel si fericit sari intr-un picior, iar celalalt...cine se gandeste la el? Nu-i cazul sa coboram discutia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dmonik asi fi vrut sa te vad intr-o faza asemanatoare, adsica sa iti dai seama ca ruptura e inivetabila si partenerul sa traiasca transfigurat in acea dragoste valabila doar pentru el si sa nu vada nimic...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord ca exista si asemenea situatii, insa atunci adrvarul, oricat ar fi de dureros, e cea mai buna solutie...nu-s vorbe!
Si daca a iesi din viata cuiva apeland la tertipuri vi se pare o capodopera, inseamna ca sunt multi artisti-ipocriti pe lume, creatori de asemenea "creatii"!
Concluzie... a iesi din viata cuiva apeland la fatarnicie nu e capodopera, ci o autominciuna!
Mi-am pus barbatii in cap? Nu mai pot sa merg! tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nonyyyy...nu te dezminti deloc, se pare! Din fericire nu ma preocupa astfel de "fineturi"...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dmonik"Am sa te mint in fiecare noapte/si-ai sa ma ierti in fiecare zi..."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Monika are dreptate in toate raspunsurile pe care vi le-a dat aici. Arta este si sa intri si sa ramii in inima cuiva. Si asa e, adevarul e cel mai potrivit, oricit este de dureros. Fireste ca fiecare interpreteaza cum doreste, asa cum spui, dar in cele din urma, daca privesti atent, realitatea este aceeasi si interpretarile nu o schimba. Ii spui verde-n fata cum stau lucrurile, nu minti frumos... nu mai este o arta... int timp isi da seama si arta ta devine o meschinarie pentru care o sa te dispretuiasca mai mult, decit daca ii spuneai de la inceput. Bla bla. Putem filozofa pina miine si tot acolo ajungem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fratilor, Monica are perfecta dreptate in ceea ce spune, nu mai incercati sa filozofati, nu veti ajunge filozofi niciodata.acum,trebuie ca orice gand ne trce prin minte sa il si punem intre ghilimele si sa spunem ca este ''din putul gandirii''. in general se spune ca este foarte usor sa cuceresti o fata, insa este mult mai greu sa o pastrezi.acum,generalizand,este valabil si viceversa.sunt total de acord cu Monica, stie ea ce spune.