| sara2523 a întrebat:

A fi egoist e tot aia cu a fi egocentric? (scuze pentru cateogorie)

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

egoist m. cel ce nu se gândește decât la sine.
EGOCÉNTRIC, -Ă, egocentrici, -ce, adj. (Despre oameni; adesea substantivat) Care privește totul prin prisma intereselor și a sentimentelor personale, care se consideră centrul universului; (despre manifestări ale oamenilor) care trădează o asemenea atitudine. — Din fr. égocentrique.
Desi explicatiile sunt mai extinse la egocentrist, da cei doi termeni sunt asemanatori ca sens.Egocentric-are in plus faptul ca gandeste si actioneaza in multe situatii prin prisma propriilor sentimente-se gandeste deci la sine, se considera important.

2 răspunsuri:
| ionutalex13 a răspuns:

Aproximativ