| FrumusicaSufletista a întrebat:

Ați studiat vreodată adevărul? Să vedeți dacă ceea ce se spune e și adevărat? Dacă da, în ce domeniu și cum ați aflat adevărul sau nu l-ati aflat?

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Personal cred ca adevarul exact exista doar in matematica restul totul e relativ, singurul lucru care il cred e stiinta desigur ia nu-i exacta mereu se descopera ceva nou dar macar e bazata pe dovezii nu pe basme

| FrumusicaSufletista explică (pentru RAY):

Wow,Da,eu încă nu m-am gindit la așa ceva happy

| RAY a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Cred ca tu esti o fata caruia i place adevarul, mergi pe drumul asta mereu
http://scientia.ro/

| FrumusicaSufletista explică (pentru RAY):

Mersi,dar nu crezi ca uneori este cam rău să știi tot adevărul. Apropo o să citesc articolul pare interesant happy happy

| RAY a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

O relatie fara sinceritate este sortita esecului parerea mea

| FrumusicaSufletista explică (pentru RAY):

Pai nu vorbeam de relații, dar sigur orice relație este bazată pe sinceritate.

| RAY a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Eu vorbeam de orice tip de relatie, relatie care implica iubire, prietenie, socializare etc cum sa ai un prieten care te minte mereu? si decat sa ai prieteni mincinosi mai bine fara ei si esti singur/a

| FrumusicaSufletista explică (pentru RAY):

Pai și eu m-am referit la orice tip de relație, și din propria experiență îți spun ca sinceritatea nu există în orice relație, prietenie.

| RAY a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Ai putea iubi pe cineva daca nu esti convinsa ca e sincer?

| FrumusicaSufletista explică (pentru RAY):

Nu știu, cind o să fiu în această situație o să aflu, pina acum pot doar presupune.

| Drimmero a răspuns:

Adevarul doare, cel mai bine este ca o persoana sa-ti spuna mereu adevarul, un adevar spus la timpul sau, o sa fie mai putin dureros decat o minciuna ''dulce''.

| FrumusicaSufletista explică (pentru Drimmero):

Da sigur, filozofic vorbind este foarte corect.Dar eu spre exemplu uneori nu aș dori să știu adevărul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna intrebare.
Chiar nu m-am gandit la asta.
Adica daca cineva ne-ar spune vreodata o afirmatie care suna corect.( mai ales si stiintifica) in principiu, toata lumea ar crede asta.
Daca stii ca e adevarata de ce sa mai cercetezi?
Dar asta facand referire la vorbele din lumea de azi.
Daca fac referire la cele vechi, citate, povesti, mituri, secrete... Asta e alta poveste. Au fost zise. Ceva urma de adevar au in ele, sau ceva la care sa faca referire. Dar deja au fost spuse. Oricand se trezeste cineva care vrea sa le cerceteze.
Si eu unul am incercat. Si poate inca mai incerc. Desi stiu ca nu voi afla raspunsul. Dar nici nu as vrea asta. As vrea sa aflu un alt raspuns, care sa ma multumeasca, indiferent daca este legat de intrebarea mea sau nu.
Daca ar fi sa studiez adevarul probabil nu l-as afla niciodata.
Dar asta este farmecul vietiihappy Nu trebuie sa le stii pe toate.

Acum ceva timp ma uitam la o emisiune " teoria conspiratiei" si mi-am dat seama ca la fel cum se spune acolo as putea si eu sa spun. Sa deduc ceva.
Deci poate eu imi pun mai multe probleme decat altii. Daca nu pot sa raspund la altii, la mine nici atat.
M-am saturat sa tot ma gandesc asa, sa cercetez.
Eu mi-am format propriul adevar si pe el ma bazez.
Dar despre tine?

| FrumusicaSufletista explică (pentru DoarBogdan):

Pai eu am încercat să aflu adevărul, și mereu cînd credeam ca am aflat aproape de adevăr mă afundăm intr-un mister și mai mare. Eu urasc minciunile, de-a dreptul încep să îi desprețuiesc pe cei ce mint, dar mai tîrziu am aflat ca nu e necesar să îi credem pe cei din jur ci e de ajuns să ne credem pe noi.Astăzi am dorit să aflu tot adevărul despre religie și l-am pus la încercare pe părintele de la religie, și iarăși nu am mai înțeles nimic.Deci da, sunt de acord cu tine, nu trebuie să le stim pe toate, deși eu eram obișnuită să spun în față dacă știu ca sunt mințită, acum cred ca e mai bine să îmi formez propriul adevăr și să cred în el, deci fiecare cu adevărul sau. Apropo iarăși m-ai completat foarte bine happy happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Daca incerci sa afli totul despre religie... Nu vei afla. Cred ca la religie este suficient sa crezi in Dumnezeu si invataturiile Lui. Dar bine, pe tema asta as putea sa vorbesc foarte mult.
Si app, poate tu ai completat raspunsul meu happy

| FrumusicaSufletista explică (pentru DoarBogdan):

Da,dar eu chair doresc să aflu adevărul, așa sunt eu, dar nu cred ca o să îl aflu vreodata pe deplinhappy

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Pai in fiecare este o parte care cauta dupa adevar. Pe oricine l-ar tenta asta, nu? Si mda, nu cred ca o sa il aflii vreodata pe deplin. Si in plus unde ar mai fi farmecul? happy Hai in lumea mea happy Plina de mistere fascinante in care o intrebare fara raspuns este un motiv in plus sa treci prin viata happy

| FrumusicaSufletista explică (pentru DoarBogdan):

Cu plăcere aș veni în lumea ta, în plus nu e tare departe de lumea mea happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Da, asa e big grin. Poarta o sa fie mereu deschisa happy

| syd a răspuns:

Eu nu cred in existenta adevarului

| FrumusicaSufletista explică (pentru syd):

De ce? Ce nu există adevăr?

| syd a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Nu exista adevar absolut, asa cum nu exista certitudine absoluta. Poti fi sigur in totalitate de ceva?

| FrumusicaSufletista explică (pentru syd):

Sigur ca nu.Nici nu poți fi sigur dacă ceea ce se spune există, nu tocmai să fie adevărat.