| anonim_4396 a întrebat:

A procedat corect aceasta sefa?

A observat de cateva ori ca o anumita subalterna e usor ametita la serviciu pentru ca seara mai are musafiri si consuma cateva pahare de vin.Insa asta se intampla din cand in cand, nu e ceva ce se intampla in fiecare zi.
Sefa a luat hotararea sa o dea la o parte de la toate activitatile legate de job.Ba mai mult, ii poarta sambetele ca sa determine conducerea institutiei sa o dea si afara.Subalterna cu bucluc si-a dat seama ca ceva nu e in regula si a luat masuri sa nu mai apara nicio zi ametita la serviciu iar cand ceilalti colegi mai servesc cate un pahar la serviciu la onomastica cuiva, ea refuza sa consume alcool.
Cu toate acestea, sefa o trateaza cu dispret si o indeparteaza in continuare de la orice activitate desi angajata respectiva isi face foarte bine treaba(indiferent de starea ei).
Ceea ce e de adaugat aici este si faptul ca aceasta sefa vrea sa o execute pe subalterna ei pe la spate cumva, neatragandu-i niciodata atentia in mod deschis sa nu mai vina ametita la scoala.O lasa pur si simplu in ceata.Este corect sa procedeze asa? Sa o indeparteze de la job fara sa-i spuna motivul pe care mai mult il banuie subalterna?

12 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

In viata exista oameni care te plac si care nu te plac, si o categorie careia nu-i pasa de tine.
Daca persoana respectiva (in cazul tau, sefa) te place, fie iti ia partea, fie este impartiala.
In cazul in care persoana respectiva nu te place, fie iti creaza probleme, fie este impartiala.
Asta e, fiecare persoana este diferita.

| R0R0 a răspuns:

Nu inteleg de ce se comporta asa.
Poate o uraste pentru ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salariatul are obligatia de a respecta fisa postului.Cu siguranta, este specificat si acest lucru in ea:este interzis ca angajatul sa consume bauturi alcoolice sau sa vine la serviciu sub influenta bauturilor alcoolice.Ma mir ca nu a fost sanctionata pana acum aceasta subalterna.

| StefanAlexandrion a răspuns (pentru anonim_4396):

Este dificil sa sanctionezi o profesoara de franceza doar ca ti s-a parut ca este usor ametita dimineata la prima ora.
Daca nu o pune nimeni sa sufle in fiola, copii cred ca vorbeste franceza cu accent de Bourbon.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asa asa faci si tu! Sa nu mergi niciodata beat sau nici macar ametit la serviciu sau la scoala! Eu nu sunt profesoara.Lucrez intr-o fabrica de confectii. Vorbesc despre alta persoana! Esti indragostit de poza mea?

| StefanAlexandrion a răspuns:

Vi se pare corect doamna profesoara sa va duceti uneori "usor ametita" la scoala?
Si asta conducand o masina?
Elevii dumneavoastra ce parere credeti ca au despre dumneavoastra, daca nici macar drept nu reusiti sa pasiti in fata lor?
Ii mai faceti ochi dulci colegului insurat care are doi copii?

| anonim_4396 explică (pentru StefanAlexandrion):

Sa inteleg, ca este plina de "calitati" tovarasa profesoara!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Va faceti profiluri special pentru a raspunde la intrebarile mele? Si vad ca urmariti si istoricul lor.Pesemne ca sunt foarte importanta pentru voi, indragostitilor!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Haideti,sa ne lamurim nitel,doamna Asiminoaie.
Concluzia dumneavoastra,cum ca eu as fi un pusti pus pe urmarit duduite si care priveste pozele userilor,este putintel cam pripita. Nu e treaba mea, daca sunteti sau nu persoana in cauza, ati plasat o intrebare, am raspuns.
Revenind la subiectul nostru, va multumesc pentru sfatul de a nu merge la serviciu(de scoala nu prea mai este cazul sa vorbim) sub influenta bauturilor alcoolice.Tocmai despre asta este vorba, am idee cum este cu fisa postului.Nimic nu este ce pare a fi!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai mi s-a parut ca va luati personal de mine facand referiri si la alte intrebari pe care le-am pus aici.De aceea am zis ca ati fi obsedati?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Folosesti niste termeni de la serviciu, de exemplu "fisa postului" etc.Ne aflam la serviciu pe acest site?

| Verginika a răspuns:

Numaidecit