| Thecurious a întrebat:

Aceasta intrebarea se adreseaza absolventilor de facultate care lucreaza sau au lucrat in afara granitelor tarii.
Dupa cum probabil ati aflat, foarte multi studenti si elevi nu inteleg materia predata, fiind nevoiti sa o memoreze mecanic, fara a o "depozita" in memoria de lunga durata.
Ce le recomandati acestor elevi/studenti?
Sa intrebe profesorul ori de cate ori au nevoie de lamuriri suplimentare, sa citeasca suplimentar CARTI, nu doar din cursuri?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Concret, aici e vorba de tine?

| Eireann a răspuns:

Odata la facultate I-am spus unui profesor ca nu am inteles o anumita chestiune si el a raspuns sec ca daca nu am fost atenta normal ca nu am inteles. Crezi ca eu sau colegii mei l-am mai intrebat vredodata ceva? Un alt profesor in schimb incepea fiecare curs cu intrebarea "ce nelamuriri aveti sau ce vreti sa repetam din cursul de data trecuta?". Primul exemplu e mult mai intalnit in Romania, la fel si mentalitatea "ma prefac ca stiu sa nu creada ceilalti ca sunt mai prost ca ei". Medicina se bazeaza mult pe studiul individual dar e important sa fie ceva sa te indume. In 4 ore pe saptamana nu are timp decat de notiuni de baza si din carti inveti restul. La fiecare curs aveam de citit si daca nu pricepeam, Dumnrzeu cu mila. In UK e invers, daca nu stii spui, daca nu te pricepi cauti pe cineva sa te supravegheze, daca nu intelegi intrebi. Deci amandoua sunt important.