Întrebare recomandată | LisaJulie a întrebat:

Acum 10-15 ani erau mai mulți pomi și mai multe spatii verzi prin București! Acum i-au eliminat pe aproape toți și se mai și întreabă de ce este mult mai cald, oare nu exista nicio cale sa readucem spatiile verzi măcar la întrarea in București?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Șansa exista... Dar sa se voteze cum trebuie. Dacă pana acum s au dat autorizații de construcție pe banda rulanta... Și s au votat primari care au betonat tot.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Ce sa voteze mai? Mafiotii prin rotatie? In acest sistem politic nu poate fi bine, ar trebui sa stii asta, oricine vine face la fel.
Trebuie schimbare de sistem.
S-a votat de toate 34 ani si e la fel.

Fiecare partid, primar, etc, e condus de grupuri de interese, toate, se baga bani privati acolo, campanii, etc.
Si din moment ce esti finantat de ei, cum poti cred ca vor servi noua daca ajung sus?!

Vezi? De aia nu merge, ca nici tu nu te-ai prins de asta, "aaanu am votat pe cine trebuie".
Pai dar de cate ori trebuie sa mai votam ca sa fie bine?
Dat fiind ca toti sunt la fel.

Si PSD, PNL, USR, de AUR nici nu mai vb ca aia is nazisti.
Si toti care au fost si inainte. Ilici n-a facut nimic, Constantinescu nimic, base nimic, Johanis nimic, etc, etc, etc. Guvernele la fel oricare au fost.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

A venit Nicușor. A oprit construcțiile ilegale, și nu a mai dat autorizații aiurea. Așa că uite că primarul ales la Bucureștiului ți a demontat tot ce ai scris tu acolo.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

S-a facut ca face si el ceva doar, ca mai fac pe ici pe colo ceva, dar asta nu inseamna ca, chiar fac ce trebuie, in parcu tineretului zici ca e camp, nu mai e tunsa iarba, nu nimic in multe locuri, chiar joi am vazut.

Si multe, tevi de termoficare, reteaua trebuie schimbata total, nu s-a inceput nici pe segmente.
S-a pus problema acum ceva ani dar cica "nu a vrut lumea ca e deranj", pai tu intrebi? Faci si gata. Ce cand Ceausescu a facut metroul a stat sa te intrebe pe tine daca vrei? Ca tot pentru noi facea, dar ala era pretext cu tevile.

Asta cu autorizatiile e un rahat, ca si cu batranii aia din azile, ei stiau de mult ce e acolo dar i-a durut in pix, au facut ceva ca veneau alegerile. Plus ca nu le-a facut mare lucru la aia de chinuiau batranii.

Plus ca aici e vb de tara, de investitii, de valuta, exporturi competitive, productie serioasa, nivel de trai, disciplina, nu sa bati politia si elevii pe profi si sa nu patesti mare lucru.
Nu droguri in scoli care si aici se fac ca fac ceva (in china nu exista droguri tocmai ca pedepsele sunt crunte, deci se poate, aia cu, ca nu se poate e minciuna, or avea bogatii dar nu exista pentru cei de rand), o tin cu campaniile de educatie cand nu doar asta e solutia, asta e asa 10 %, ci eradicarea drogurilor de pe piata e solutia, asta nimeni nu o pune in discutie. Au propus ei marire pedepse dar asa trecator.

Chiar am zis unui userist pe FB, era unu din ala care promova partidul si facea parte din el la nivel mai inalt, si a zis cu educatia, eu i-am zis...cu eradicarea si nu a raspuns la asta diplomat, a dat-o ca o sa facem ce e necesar, etc, etc.

Trebuie productie! Noi nu facem mai nimic, facem haribo pe vapor poate, nici macar ala nu e ca in UE de bun, facem ciocolata Poiana, niste dacii acolo prea putine sa tina o economie.
Birouri gramezi la firme din afara si profitul se duce acolo.
In loc sa facem si noi firmele noastre cum au nemtii de sta economia pe productie serioasa la greu.

Supermarketurile straine, la productia romaneasca se pune bete in roate ca sa iei porcariile strainilor facute pentru noi, nici macar nu ti le da pe alea de le vand la ei acasa mai bune.
Acuma or sa dea si afara angajati punand automate din ce in ce mai multe, deci si locuri de munca nu prea mai ofera, etc, etc.

Nu se fac chestii serioase care duc tara la un nivel bun.
Se fac rahaturi de ochii lumii, oricine vine.
Si asta stie toata lumea si vede.

Tu nu vezi? Inflatie din ce in ce, putere de cumparare scade din ce in ce, si asta fara intoarcere, asa cum cade peste tot.
Nu doar la noi, ca e chestie de sistem.
Daca nu se schimba sistemul nu poti sa faci nimic nici daca vrei.

In spitale te trateaza cu dosu personalu medical si nu se iau masuri, adica chestii chiar serioase.

Americanii sunt in panica ca li se duce dolaru de vai de ei si isi pierd influenta mondiala, sunt in panica cu China ca ii f economic si incearca sa le puna bete in roate cum au si inceput din 2018, deja nu Rusia e problema acum, rusii sunt praf, nu produc mai nimic aia.
Petrodolarii nu mai sunt ca a expirat chestia cu arabii.

Arabii, india, Turcia, etc, etc vor in BRICS, e nasolie.
Deci sunt probleme mari de tot, nu o autorizatie care oricum 90 se dau, si 10 nu de ochii lumii.

Noi depindem de UE si SUA, ne ducem si noi la vale ca nu am fost in stare sa ne dezvoltam (nu s-a vrut).
Stam pe imprumuturi si banii alora din afara.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Am citit începutul.
Am văzut că bați câmpii legat de termoficare. Nu mai are sens sa mai citesc mai departe. Bate câmpii singurel

| LisaJulie explică (pentru Mosotti):

Sa știi ca eu prima data am avut ceva încredere in el pentru ca era olimpic la matematica și credeam ca are o gândire logica dar acum nu mai prea cred in nimeni! Ma bucur ca nu stau chiar in București

| Mosotti a răspuns (pentru LisaJulie):

Si ce daca a fost olimpic la mate? Are gandire logica, e f destept! Dar el nu e pus acolo sa faca bine, nu e pus de capul lui acolo, l-au pus niste grupuri de interese, altfel nu ajungea ce a ajuns.
Toti stiu ce ar trebui facut, dar nu fac.

Ca mai face ceva de ochii lumii, e alta, dar mai nimic ca lumea.
Vorba ta, spatii verzi din ce in ce mai putine, etc, etc.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Asta e, daca nu te prinzi de realitate ce sa zic, de aia si am ajuns cum am ajuns.
Ca lumea nu stie ce sa ceara in forta ca a fie bine.

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Tocmai. Că nu face lucruri de ochii lumii. Nu pune panseluțe și nu tunde iarba in parcuri.
Dar nu are rost sa dezvolt cu tine astfel de discuții. Nu ai înțeles niciodată niste argumente logice

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Și cu ce te a dezamăgit? Mai ales că nu stai in București?

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Nu am spus ca m-a dezamăgit, am spus ca ma așteptam să fie mai pragmatic

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Pai cred că a fost de departe cel mai pragmatic administrator de oraș mare.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Normal ca nu are sens sa dezvoltam ca oricum vedem diferit treburile, ai dreptate.
La suplimentul de handicap a taiat jumate, a pus la loc cand i s-a atras atentia ca, cam incalca o regula care nu trebuie sa o incalce, a fost cumva fortat sa repuna (ca din pensiile speciale nu taie nimeni, taie tot de la amarati). E un exemplu.
Deci dupa ce ca aia is vai de mama lor, le mai taia si din bani.

Nu ca nu mai dai niste autorizatii tot la niste smecheri care au bani si oricum se descurca f bine si fara constructiile alea.

Nu trebuie sa comentezi nimic la asta, eu doar am dat asa un mic exemplu ce ii pasa de oameni.
Stiu viziunea ta liberala, de aia nu trebuie sa comentezi, ca nu mai dezbatem.

| Mosotti a răspuns:

Nu exista nici o cale, marii mahari imobiliari au luat terenuri sa construiasca cladire langa cladire, ii doara pe ei in bicepsi de spatiile verzi.
Primaria aproba constructiile ca-s pe blat cu ei, deci vine de sus.

Plus ca au mai vandut si lemnul, etc.

Au venit unii sa revendice terenuri din parcul tineretului, cica nationalizate de comunisti.
Acolo era apa, mlastina, teren nasol, nu era al nimanui, atunci cum vi sa ceri ceva ce nu era al nimanui?
Si la o iesire din parc in parc deja sunt 2-3 vile construite.

Asa merge treaba la noi.

Schimbare s-ar putea doar daca lumea ar schimba sistemul! Nu sa voteze la infinit mafiotii prin rotatie.
Schimbare de sistem politic, insa multi nu stiu ce trebuie facut si jos ala jos ala si e la fel de 34 ani, dar nu isi pun problema ca ceva nu e in ordine.
Orice votezi e tot aia.

| MistarGoGu a răspuns:

Or sa SECE și lacurile sa DEA și acolo autorizații de construcție pentru zgarie-nori made în BUCALE + 50 Etaje!

| LisaJulie explică (pentru MistarGoGu):

Cel mai bine este pentru cei care locuiesc la periferie sau aproape de orașele mari! In oraș de coci acum

| Cipi1212 a răspuns:

Ar trebui mult spatiu verde.