| UnBroken2016 a întrebat:

Acum 16 ani erau asa probleme mari legate de depresie? Citeam undeva ca in 2014 sau 2015 mai multe persoane si-au luat viata decat cele care au fost omorate in accidente rutiere, in America. Asta spune multe. Aici pe site iar o groaza de intrebari, multa lume e depresa si nu doar tineretul. Care e problema? Din cand in cand vad intrebarea "banii aduc fericirea?" si toti spun ca nu, deci sa zicem intr-o oarecare masura ca nu e lipsa de bani. Deci? De unde si pana unde problema asta majora care bantuie intreaba planeta?

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Este una dintre cele mai nenorocite boli din lume dupa parerea mea.

Daca cancerul este cea mai mare problema globala, la nivel psihologic, depresia castiga nr 1.

Cel mai adesea consider ca apare din cauza despartirilor, asta fiind o alta problema majora a secolului.
Nu ii vezi pe toti copiii astia de 14-15 ani care sufera din cauza ca o "relatie" s-a sfarsit prost? Sistemul ii face atat de subrezi si faptul ca ori nu comunica cu parintii ori sunt parintii prea retarzi si nu le dau educatia potrivita.

Stiu si eu un baiat de 20 de ani care s-a sinucis acum vreo 3 ani in comuna in care stau eu, tot din cauza unei relatii esuate.

Lumea ar trebui sa aiba mai mult control pe emotii si sa gandeasca mai mult, astfel scapa de unele dintre problemele cele mai mari din viata.

7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Adolescentii in general se streseaza total degeaba si isi mananca zilele. Lumea nu mai stie sa zambeasca, se gandesc doar la probleme. Lumea e din ce in ce mai trista, le citesti asta pe fata pe unde te duci

| Doub a răspuns:

Toţi avem sentimente întunecate, care ies din când în când. Depinde de fiecare cum ne luptăm cu ele.

| OoBunnyoO a răspuns:

Depresia este boala luxulului si traim in vremuri de lux. Nu avem foamete, nu avem razboaie, nu avem epidemii. Suntem oameni plictisiti si facem din tantar armasar, din cauza luxului. Nu spun ca depresia nu exista, insa inainte limita depresiei era mai mare. Depresia se instala cand iti mureau copiiii si barbatul in razboi, nu cand nu primeai un Iphone de ziua ta.

De asemenea, vei vedea ca suicidurile cauzate de depresie sunt mult mai mari in tarile mai dezvoltate, unde traiul oamenilor este mai mult decat decent.

| seth2016 a răspuns:

Depresia inseamna multe in limbajul obisnuit. Anual o persoana din 15 din EU sufera de depresie majora (cu halucinatii, delir, etc).

Daca includem anxietatea (stress) si toate formele de depresie ajungem la 4 din 15 persoane.

Rate de sinucideri globala e la 11.4 la 100 000 locuitori.

Grupele de vârsta cu incidenta mare a sinuciderii sunt: 15 - 19, 50 - 54 si peste 85 ani (Eurostat).

Romania:
- 15 - 19 ani - 6.3 decese la 100 000 locuitori (4.6 in EU)
- 50 - 54 ani - 22 decese la 100 000 locuitori (18.3 EU)

Cauze ale depresiei (fara depresie majora, boala bipolara):
- concurenta, faima, bani, asteptari prea mari, comunicare proasta, relatii nesatisfacatoare.

| Nyy2003 a răspuns:

Problemele legate de depresie apar in urma unei despartiri sau a unei persoane foarte dragi care a murit.
Legata de aceea poveste cu banii aduc fericirea ...parerile oameniilor difera.

| LordulAdevarului a răspuns:

Iti zic eu care este problema cu planeta asta! Citeste site-ul acesta si te vei lamuri. http://crestinismulexpus.blogspot.ro/