| mariangrosu10 a întrebat:

Acum 4 zile am fost la o casa de pariuri in Voluntari Ilfov. Am pierdut niste bani si am inceput sa tip ca aparatele de acolo nu da nimic etc.
Fata care lucra acolo a inceput sa spuna, ca de ce mai vin aici daca nu-mi convine. Ca s-a saturat de mine etc. fara ca eu sa-i fac ceva.
Eu fiind foarte nervos am aruncat cu scaunul de la masa din sala inspre ghiseul ala sau cum ii zice, nu am avut intentia sa sparg geamul doar sa arunc scaunul si sa plec, geamul s-a spart si a cazut pe fata de acolo ea, statea pe scaun, nu a patit nimic fata care lucreaza acolo, nu s-a dus la spital etc. din constra a venit la munca si ieri si azi, nu stiu daca a depus plangere oricum, in cel mai rau caz ce se poate intampla?
Eu fiind la prima abatere nu am nimic la politie. Mentionez ca am 27 de ani!
Va rog sa raspunda cine cunoaste!

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

La volan de obicei scapi cu suspendare daca nu ai circumstante agravante. E legea de ****. Si de obicei astia drogati la volan sunt si niste jegosi cu spate, nu-s ca tine sau ca mine. Stai calm ca nu au astia loc la bulau pentru cei ca tine care au spart o chestie sau i-a prins cu 3 beri la bord la volan. Vrei raspuns pozitiv sau realistic? Daca eram in locul tau imi asumam faptele. Si ma gindeam cum naiba fac sa fie ok dupa aia. P.S. Si daca iti pui avocat... ce? E o cheltuiala inutila in cazul tau. Plateste daune, vezi cum te impaci cu ANGAJATORUL fetei si cu fata, si iesi mai ieftin. Justitia nu se autosesizeaza ca ai aruncat cu scaunul intr-un **** de sala de jocuri de noroc, se intampla de-astea zilnic. Macar de ii dadeai dracului foc, prostiile astea sunt o adevarata ciuma.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca ai o problema mentala serioasa, odata ce esti un om violent care produce scandal si esti chiar periculos, odata ce arunci cu obiecte si ranesti oamenii, caz in care te poti alege cu dosar penal, daca se depune plangere impotriva ta, cu amenda sau cu puscarie si cu interdictia de mai intra vreodata in salile de jocuri.

| mariangrosu10 explică (pentru Violleta2022):

Sarut mana doamna avocat, ati uitat sa spuneti ca poti primi amenda penala, ca poti primi cu suspendare, sau sa te impaci cu persoana respectiva. nu cred ca se poate face puscarie doar ca ai un dosar penal, sunt mai multe proceduri. tu ai sarit direct la puscarie. numai comentati aiurea? voi toti care comentati sunteti calmi nu aveti nimic voi, sunteti paine lui dumnezeu

| mariangrosu10 explică (pentru Violleta2022):

Da cazul cu ala drogat la volan care a omorat 2 oameni, nici acum nu e judecat cum facem? de ce nu va duceti sa preluati cazul? vad ca va pricepeti

| mariangrosu10 explică (pentru Violleta2022):

Da, sunt singura persoana din toti jucatorii din lume care s-a enervat ca, a pierdut! voi in afara sa judecati mai stiti ceva?

| mariangrosu10 explică (pentru Violleta2022):

Te intreb si eu pe tine. vad ca te pricepi nu gluma. daca ma sonsidera asa un om periculos, crezi ca nu mi dadea interzis de acum in salile de jocuri?
in salile de jocuri nu ti da nimeni interzis vrei sa ti spun si de ce?
1 la mana statul castiga de pe urma lor o gramada de bani.
2 la mana, cand tu spargi ceva de la ei sunt toate asigurate nu prea se i-a in considerare cand faci ceva la ei si ti-o spun 100 % cunosc multi care au facut rele si nu i-a luat nimeni. daca voi nu aveti prieteni, cunostinte care joaca, care a mai trecut prin asa ceva nu stiu de ce vorbiti?‍♂️

| Violleta2022 a răspuns (pentru mariangrosu10):

Nu are importanta ce crezi tu, mai ales ca esti incapabil sa-ti iei vreo responsabilitate sau raspudnere, dupa un comportament total anormal si violent.
Ma rog, totul depinde de cei care depun plangere penala impotriva ta si de ce filmari aduc ca dovada, ca acolo se vede totul, judecatorul hotarand pedeapsa si sentinta.

| mariangrosu10 explică (pentru Violleta2022):

Atunci nu ti mai da cu parerea daca judecatorul hotareste!

| mariangrosu10 explică (pentru Violleta2022):

Da ce sigura esti tu ca se ajunge acolo, de zici ca tu esti victima laughing)

| mariangrosu10 explică (pentru Violleta2022):

Voi va dati cu parerea dar, cazurile sunt diferite nu toate cazurile sunt la fel

| Violleta2022 a răspuns (pentru mariangrosu10):

Stai linistit ca vei primi curand si instiintarea de la Politie sau judecatorie.
Abia atunci sa te agiti pentru nebunia si violenta cu care ai reactionat in acel local, in public, facand praf mobilierul care nu-ti apartinea si punand la risc clientela si angajatii acelui local.
Eu doar iti doresc sa se respecte legea si sa primesti ceea ce meriti, fiindca oamenii nu pot sa mai traiasca in teroare, din cauza unora ca tine.

| mariangrosu10 explică (pentru Violleta2022):

Asa e sa moara nelu daca te mint. din cauza mea nu traiti voi laughing mai plictisit crede ma

| mariangrosu10 explică (pentru Violleta2022):

Poate o sa fie peste 5 ani. lucrezi acolo?
ca stii prea multelaughing)

| Violleta2022 a răspuns (pentru mariangrosu10):

Eu cred ca razi ca prostul in targ, fiindca nu ai habar de ce te astepata foarte curand.

| sierra1 a răspuns:

"am pierdut niste bani si am inceput sa tip ca aparatele de acolo nu da nimic etc. fata care lucra acolo a inceput sa spun...ca s-a saturat de mine etc. fara ca eu sa-i fac ceva"

La asta - vezi și tu - te-am prins cu minciuna (ai pierdut, bagă cornu' in pământ și du-te acasă pe jos)

"am aruncat cu scaunul ...geamul s-a spart si a cazut pe fata de acolo...in cel mai rau caz ce se poate intampla?"

doamne ajută să te bage la zdup măcar 30 zile, așa de probă, pentru huliganismul de care ai dat dovadă

| Lupică27 a răspuns (pentru sierra1):

Uracioasa esti bre, asa esti dimineata sau asa esti tu mereu?

| mariangrosu10 explică (pentru sierra1):

Poate te baga pe tine in pamant?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Lupică27):

Are perfectă dreptate, "bre"!

| sierra1 a răspuns (pentru Lupică27):

și dacă fata de acolo de i-a picat geamul in cap, era soră-ta/iubita/... ce ziceai?

| sierra1 a răspuns (pentru mariangrosu10):

- da' ce-i el, tirbușon?

- sau cine ești tu de aplauzi istericalele individului?

| mariangrosu10 explică (pentru sierra1):

Imi asum ce am facut la nervii. dar fara intentie! una e sa te duci sa tai pe cineva, ai alta e sa fie din greseala. oricum eu sunt nou pe contul asta. voi nu faceti altceva decat sa judecati zici ca sunteti toti avocati sa moara nelu. v ati gresit meseria voi

| mariangrosu10 explică (pentru sierra1):

Scrie in engleaza ca n am inteles nimic!?

| Lupică27 a răspuns (pentru sierra1):

Mare lucru.

| mariangrosu10 explică (pentru sierra1):

Nu mor caii cand vor javrele?

| mariangrosu10 explică (pentru sierra1):

Pe mine daca ma loveste unu si nu ma loveste bine, ii cer bani nu l bag la puscarie!?‍♂️

| sierra1 a răspuns (pentru mariangrosu10):

" mariangrosu10: Imi asum ce am facut la nervii. dar fara intentie! "

ce vorbești musiu, nu cunoști sensul cuvântului INTENȚIE?

" mariangrosu10: am inceput sa tip ca aparatele de acolo...am aruncat cu scaunul de la masa din sala..."

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mariangrosu10):

Tu nu faci decat sa eviti realitatea: esti adult, RESPONSABIL DE ACTIUNILE SALE. Ai facut o timpenie. NU EXISTA SCUZE. Ai grija sa nu umbli cu timpenii de-astea si la judecator. Atitudinea corecta e "Da, am gresit, recunosc si imi asum in totalitate fapta. "

| mariangrosu10 explică (pentru GabiDumitrescu):

Stai tu linistit ca imi pun avocat? nu sunt unul de pe strada sa mi de-a avocat din oficiu!

| mariangrosu10 explică (pentru GabiDumitrescu):

Baii fratilor, ala care a omorat doi oamenii, l au prins drogat la volan. de ce nu a primit inchisoare pe viata?
sau altii care intra peste lume in casa si se judeca in libertate cum e?
si oricum ar fi nu trebuie sa judecati voi! eu daca vreau sa ajut o persoana cu un raspuns. il ajut cu un raspuns cat mai pozitiv, nu judec eu oameni ca nu s dumnezeu si nici judecator? asa ca, hai sa nu ne mai dam cu parerea de rau? oricum sunt 100% ca din toti care au comentat sunt numai romanii din aia care ii batea lumea la scoala, si acum isi dau cu parerea numai de rau. daca voi erati in locul meu si aveati numai raspunsuri de rau. cum o judecati?

| mariangrosu10 explică (pentru GabiDumitrescu):

In sfarsit un raspuns bun, bravo,? daca era asa rau cum zic unii pe aici stiam. cel care m-a anchetat stiti ce mi-a zis? ca, daca sunt baiat destept si ma inteleg cu cele doua persoane nu se mai face nici dosar penal, cand este ceva grav. se sesizeaza din oficiu numai conteaza plangerea etc. asa ca, daca era ceva imi spunea cel care m-a anchetat nu incerca sa te impaci cu victima ca o faci degeaba, ne sesizam noi din oficiu. daca era ceva grav imi spunea, vezi ca grav n ai ce sa mai faci.
mie mi-a zis vezi ce faci sa te impaci cu victima sa numai existe dosar penal!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mariangrosu10):

La volan de obicei scapi cu suspendare daca nu ai circumstante agravante. E legea de ****. Si de obicei astia drogati la volan sunt si niste jegosi cu spate, nu-s ca tine sau ca mine. Stai calm ca nu au astia loc la bulau pentru cei ca tine care au spart o chestie sau i-a prins cu 3 beri la bord la volan. Vrei raspuns pozitiv sau realistic? Daca eram in locul tau imi asumam faptele. Si ma gindeam cum naiba fac sa fie ok dupa aia. P.S. Si daca iti pui avocat... ce? E o cheltuiala inutila in cazul tau. Plateste daune, vezi cum te impaci cu ANGAJATORUL fetei si cu fata, si iesi mai ieftin. Justitia nu se autosesizeaza ca ai aruncat cu scaunul intr-un **** de sala de jocuri de noroc, se intampla de-astea zilnic. Macar de ii dadeai dracului foc, prostiile astea sunt o adevarata ciuma.

| VoidEternal a răspuns:

In mintea ta chiar nu i-ai facut nimic fetei de acolo?

Daca cineva vine la locul tau de munca (daca ai asa ceva) si incepe sa urle pe acolo, chestia asta trece asa pe langa tine fara sa te afecteze cu nimic? Mai ales cand treaba ta este sa te ocupi de oamenii de acolo. Chiar e "nimic" cand se intampla asta? Nu prea cred.

Adica e absolut firesc ca cineva sa iti zica cu frumosul "nu-ti convine pleaca" cand tu urlii, iar reactia ta sa fie sa arunci un scaun in geamurile de acolo. Ce tupeu jegos pe fata aia sa aiba pretentia de la tine sa te comporti ca un om si nu ca un apucat din jungla.

Aparatele alea si-au facut exact treaba. De asta sunt puse acolo, ca sa lase "pă fraeri" fara bani. Pentru un norocos care castiga 5 lei, sunt 1 milion ca tine care isi joaca pielea de pe ei pana ajung Lemn-Tanase cu mana in k_r de unde era mai bine sa nu si-o scoata deloc.

Si ghici ce, 9 din 10 aia norocosi (daca nu chiar 10 din 10) care castiga 5, 10, 5.000, 50.000 de lei vin a doua zi si ii joaca si pe aia. Ca daca nu erau lacomi si fara creier nu mai calcau dracului intr-o sala de jocuri de la inceput. Win-win pentru patronii de acolo care de fapt nu dau bani celor care castiga, doar ii imprumuta temporar pana cand invariabil aia se intorc sa joace tot ce au castigat.

Imi cer mii de scuze, am divagat.

Citez:

"Distrugerea şi tulburarea de posesie - Distrugerea -
Art. 253. -
(1) Distrugerea, degradarea sau aducerea în stare de neîntrebuinţare a unui bun aparţinând altuia ori împiedicarea luării măsurilor de conservare sau de salvare a unui astfel de bun, precum şi înlăturarea măsurilor luate se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."

But wait, there's more.winking

Daca tu ai aruncat scaunul in directia cuiva de acolo, (si asta s-a intamplat din moment ce geamul ala a cazut pe cineva, irelevant ca cioburile alea nu au despicat capul cuiva, se putea intampla asta), pe langa distrugere intri si la tentativa de whatever, vatmare corporala sau ce-o fi, nu mai stau sa caut incadrarea penala ca nu-s avocat.

Prost o fi patronul ala sa nu depuna plangere la politie? Ia gandeste-te.

Sper ca ti-am raspuns la intrebare. Fundita? :*

| mariangrosu10 explică (pentru VoidEternal):

Cum sa te bage la tentativa daca fata care lucreaza acolo, nu a patit nimic.
stiu ca te baga la tentativa daca o bagi in spital are leziunii etc.

| VoidEternal a răspuns (pentru mariangrosu10):

Cum ziceam, nu sunt avocat.

Din cate stiu eu, tentativa unei fapte pedepsite prin lege, poate sa primeasca jumatate din pedeapsa acordata faptei respective. Daca vatamarea corporala este pedepsita de lege atunci si tentativa poate fi pedepsita.

Plateste un avocat daca vrei raspunsuri la obiect si nu din auzite.

| mariangrosu10 explică (pentru VoidEternal):

Am vorbit cu un avocat mi-a zis ca nu e caz de puscarie.
sunt multe metode de pedepsire! nici macar nu stiu daca fata aceea, a depus plangere ma alarmez degeaba. oricum mersi mult pentru raspuns!

| MistarGoGu a răspuns (pentru VoidEternal):

Mamammma cata pledoaria! Ti-ai ratat cariera! Fugi iute si da examen la Drept!

| mariangrosu10 explică (pentru VoidEternal):

Pai tu compari un loc de munca cu pariuri sportive? unde ai vazut tu la stiri ca un baiat de la mega a vrut sa se omoare, ca nu i au dat aia bani?‍♂️ nu stiu daca ai vazut la stiri oameni care s-au sinucis din cauza la pacanele! pe asta n o mai vedeti?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mariangrosu10):

Daca eu te fugaresc cu un topor si nu te prind, apoi arunc cu toporul dupa tine si nu te nimieresc, ce zici - e tentativa de omor sau nu?

| mariangrosu10 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu zic ca nu, voi nu faceti diferenta intre, vrei sa faci intentionat sau fara sa vrei. nu e tot una!

| mariangrosu10 explică (pentru MistarGoGu):

Adica tu esti mai bun decat un avocat este?

| mariangrosu10 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu sunt avocat etc.
astia care comentati aiurea numai vorbiti frate?‍♂️ poate fata care lucreaza acolo nu depune plangere?‍♂️ poate ma impac cu ea, poate cere bani! voi luati numai variantele de rau, d aia v ati facut voi cont aici sa judecati lumea. astia care dau raspunsurii din astea sunt niste copii de 15 ani care se pierd si la ei in cartier?‍♂️ va uitati si voi putin pe net si veniti aici cu comentarii sa va de a lumea funda etc. ba nu va e rusine? doar un avocat poate sa iti de-a un raspuns sigur? am crezut ca aflu si eu ceva pe aici dar vad ca nimic! pe frate-miu la batut 4 insii a depus plangere la politie au trecut 4 ani si nu l-a sunat nimeni. daca te bat 4 insii nu se mai numeste tentativa de omor ca erau 4 insii?‍♂️ daca primesti de la fiecare un picior in gura s-au in inima, gat etc. poti sa mori nu? sau poti sa ajungi la spital nu? terminati-va cu pareri proaste! voi puneti numai problema de rau, n am auzit un sfat bun aici numai de rau, n am stiut ca sunteti toti avocati, politisti etc.
iertati-ma pe mine

| mariangrosu10 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai una e sa il alergi cu toporul pe unu, si alta e sa arunci cu un scaun de 2kg si sa cada geamul? daca aruncam cu ceva de 10kg da, atunci era intentie. eu am aruncat cu un scaun de 2 kg si a cazut geamul ala zici ca era lipit cu guma. se i-a in considerare si starea pe care o aveai atunci sau daca ai fost provocat!

| mariangrosu10 explică (pentru VoidEternal):

Infracţiuni contra integrităţii corporale sau sănătăţii. Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:

a) o infirmitate;

b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;

| mariangrosu10 explică (pentru GabiDumitrescu):

Infracţiuni contra integrităţii corporale sau sănătăţii. Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:

a) o infirmitate;

b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale; mai citeste si tu si dupa vino cu, "tentativa de omor"

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mariangrosu10):

Stai breh calm, ca nu iti da nimeni cu executare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mariangrosu10):

Nu e vorba de fata. E vorba de angajator. Eu daca as fi proprietarul unui bar si unul face ca toate alea pe acolo, plingere penala direct si interdictie de a mai calca prin locatie. Nu de alta, dar tu nu vad sa intelegi toate ramificatiile posibile ale unui astfel de incident. Iar legat de raspuns sigur... nimic nu e sigur cu justitia din Romania. Spera la ce e mai bun, asteapta-te la ce e mai rau.

| mariangrosu10 explică (pentru GabiDumitrescu):

Imi asum! inca nu am fost chemat la politie sa ma audieze sau sa mi se spuna ca am o plangere penala pe numele meu. fata care lucreaza acolo a spus in felul urmator, daca eu sunt bine nu vreau sa depun nicio plangere, ti am raspuns pentru ca mi ai dat un raspuns bun din care am inteles ceva, nu ca altii?

| mariangrosu10 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu are pentru ce sa mi de-a pentru ca sunt la prima fapta, nu a murit nimeni, persoana nu are reziunii, nimic. nu stiu eu ce zice judecatorul, dar in cel mai rau caz, primesc cu suspendare sau amenda penala! acum doamne ajuta.
nu va mai dati cu parerea care nu stiti?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mariangrosu10):

Pai la ce zici tu nici nu cred ca ajungi in fata vreunui judecator. Tu ai habar cate sute de dosare au astia in spate fiecare? Sau daca ajungi nu apuci sa zici nimic, se da NUP si gata. Cum am zis mai devreme, nu te cheama nici naiba sa te audieze ca ai spart un geam DACA rezolvi frumos amiabil cu partea vatamata.

| mariangrosu10 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai asta zic, multumesc lui dumnezeu ca nu a patit nimic fata de acolo. oricum imi pare rau pentru ea ca nu s animal sa nu inteleg situatia.
dar ii vad pe unii pe aici care deja iti vor raullaughing) eu am postat pentru raspunsuri de folos. nu sa aud ca, fata e de tau ai grija, tu meriti sa fii pedepsit etc. asa raspunsuri mai bine nu.

| mariangrosu10 explică (pentru mariangrosu10):

Am gresit unde, sper sa intelegi ))

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mariangrosu10):

Nu conteaza ce meriti, conteaza ce decide judecatorul, daca e cazul. Iar judecata divina... cel mai probabil nu exista. Si daca ar exista, nu cred ca isi bate capul pentru un geam spart careva. happy

| mariangrosu10 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu mi-e de geam, ci de fata pe care a cazut geamul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mariangrosu10):

Ar putea sa te dea in judecata pentru daune ca i-ai cauzat un stres samd. Daaar... asta depinde de ea. Daca te da in judecata sau nu.

| mariangrosu10 explică (pentru GabiDumitrescu):

Stiu, poate sa ceara si bani etc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mariangrosu10):

Pai nu ca poate. Ia si vorbeste cu ea cit mai repede si ofera-i tu o suma ca sa semneze ca nu mai are alte pretentii. Ca o sa ii bage altii prostii in cap si te trezesti ca iti cere cu mult mai mult. Chiar daca nu o sa ii acorde instanta, timpul pierdut si stresul nu ti le da nimeni inapoi...

| mariangrosu10 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mersi mult pentru raspunsuri.
dar am platit azi un avocat si se ocupa el de tot, si de vorbit cu ea. si de dosar tot.
oricum mersi mult pentru raspunsuri!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mariangrosu10):

Si-asa, dar la cum ai descris tu cazul, eu zic ca se putea fara. Sper ca nu ai platit mai mult de 1500 avocatul.

| mariangrosu10 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu, am platit 500 de lei casa sa fiu eu la curent cu toate. stiu ca nu trebuia neaparat avocat dar, avocatul are acces la informatii. unde eu nu am.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mariangrosu10):

Pai stai asa... ca nu am inteles - te-a dat careva in judecata sau nu? Ca daca nu exista nici un dosar nimic, nu ai nevoie sa iti bati capul. Dar nah, pentru a te asigura ca nici nu o sa fie dosar si sa discute cu partile vatamate, mi se pare rezonabil 500.