| hândel a întrebat:

Acum o săptămână, la ora 05:10 dimineaţa, mă trezisem dintr-un vis lucid, iar de-atunci n-am vrut să mă mai culc. Peste 10 minute, împlinesc o săptămână de când sunt treaz, astfel, doborând recordul din copilărie, cu 2 zile. Deşi fizic mă simt în stare să continui, mental mă simt obosit, şi-mi este greu să mă concentrez. Pot păţi ceva dacă nu dorm cu zilele? Admit c-am făcut de peste jumate de an un obicei de-a rămâne treaz, 2-4 zile din 7, iar acum vreau s-ajung la cel puţin o lună de nesomn. Sunt riscuri?

Răspuns Câştigător
| anutzasweet a răspuns:

Cei care dorm putin se ingrasa mai repede, spun medicii americani, dupa noi experimente. Si e valabil mai ales pentru femei.

Chiar daca nu realizezi pe moment, lipsa somnului iti poate afecta serios viata profesioanala, viata personala si sanatatea! Ai mai multe sanse sa te ingrasi, sa intri intr-o depresie, sa ai o relatie romantica defectuoasa, sa ai probleme la job, sa imbatranesti prematur, sa faci accidente de circulatie etc. daca nu dormi suficient.- Daca dormi putin, atunci sunt foarte mari sansele sa te ingrasi. Rata metabolismului este mult mai scazuta, asa ca alimentele pe care le consumi vor deveni mult mai usor depozite de grasime. Mai mult, digestia nu se va realiza normal, asa ca pot aparea probleme de sanatate si din acest motiv. Unele persoane sustin ca, din contra, lipsa somnului slabeste. Acest lucru este adevarat numai in cazul in care nu prea mai mananci. De cele mai multe ori atunci cand suntem stresate, avem deadline-uri fixe, cafeaua devine cel mai bun prieten al nostru, iarmancarea ramane neatinsa in frigider. Iata un pericol dublu pentru sanatatea noastra...
- Oboseala; efectul imediat, dar si pe termen lung al deprivarii de somn este oboseala. Pur si simplu, nu vei mai avea energia necesara pentru a te ocupa de toate activitatile zilnice.
- Dificultati de concentrare; lucrezi mult la un raport, pierzi nopti, iese perfect, dar cand vine vorba sa il sustii, nu reusesti sa te aduni...
- Sistemul imunitar este la pamant. Pe termen lung vei afecta sanatatea intregului tau corp.
- Daca dormi prea putin risti sa faci si diabet (corpul tau nu poate procesa normal zaharurile).

12 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Privarea de somn a fost si mai este inca forma de tortura aplicata prizonierilor sau condamnatilor de prin inchisori. Este foarte periculoasa ducand la pierderea luciditatii, confuzie, oboseala cronica.Sunt multe riscuri dar numai daca este vorba de nopti nedormite, nu zile!

| Barajag a răspuns:

Vezi din cauza ta nu mai am nici eu somnlaughing
Riscuri nu sunt, insa vei fi atat de obosit pe parcursul zilei, incat nu vei vedea pe unde mergihee hee

| anad a răspuns:

Daca dormi toate noptile, poti sa maresti recordul si sa nu dormi "cu zilele" pana la adanci batraneti."Cine se scoala de dimineata, departe ajunge".

| Anca a răspuns:

ESti nebun laughing)
Dar stai linistit ca nici eu nu prea dorm noptile si sunt inca vie.
Probleme de concentrare si de memorare si eu am, dar lucrurile rele stii ce repede le retin? laughing)

| Anca a răspuns:

Eu sunt dupa o noapte alba. Intrºo ora merg la examen laughing.
Am o durere teribila de cap. N-am inchis un ochi toata noaptea. Asa mi se intampla cand am examen, nu dorm deloc-deloc.

Si in general, dorm 4 ore pe noapte. O sa ajung la balamuc laughing

| Anca a răspuns:

Am luat examenu, nu-mi vine sa cred laughing) Nici n-am prea citit intrebarile...laughing) Nici nu le vedeam prea bine.
Cum a fost grila. ce am stiut am completat, restul incepeam sa calculez din oceanu pacific a iesit un peste mic...laughing) si pe bune ca a tinut laughing)))

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti spun ce mi s-a intimplat inainte de a pleca in armata.Cu distractii prieteni si alea, alea n-am dormit cam tot o saptamana.Venind de la schimbul de dupa amiaza, deci pe la ora 23, stind la etajul 4, pe ultimele trepte am simtit simultan doua intepaturi puternice care m-au ametit. Una in piept si alta dupa ceafa. M-am asezat frumos pe scara si m-am odihnit si am urcat oprindu-ma in pat de unde nu m-am mai ridicat o noapte si o zi.Noroc ca eram liber.Cred ca e periculos pentru ca poti sa dai coltul in feluyl asta.La mine cred ca a fost un preinfarct.Ai grija.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca rezisti fara sa dormi o luna, iti moare dreak creieru si o sa devii un zombi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poti imbolnavi grav daca nu dormi cel putin 7 ore pe noapte.Eu obisnuiesc sa dorm 8, ceea ce nu e mult daca stai sa te gandesti ca unii dorm chiar si 12laughingrolling on the floor. Dar vreau sa spun ca am avut acum 2 saptamani extrem de multe de facut si nu puteam dormi decat 6 ore pe noapte(7 cand aveam noroc)pentru ca stateam pana tarziu si ma trezeam devreme.Stiu ca pentru unii e suficient, dar eu, obisnuita sa dorm 8 ore, a fost o lovitura dura, pot spune, deoarece in aceste 6 ore nu puteam sa ma odihnesc suficient, mai ales ca eram epuizata psihic...Rezultatul? Zici ca eram un zombielaughing, pe bune, de-abia mai mergeam, de-abia mai puteam vorbi, chiar m-am chinuit intr-o dimineata sa scot niste cuvinte.Nu mai auzeam ce se vorbeste in jur, nu mai eram atenta la nimic nici nu-mi mai simteam fata...Si dupa ce am scapat de treburile care-mi mancau orele de somn am dormit vreo 10 orelaughingsi cand m-am trezit aveam impresia ca dormisem o luna:Xlaughing. Asa ca incearca sa dormiwinking, pentru ca riscuri sa patesti ceva sunt foarte mari, iar tu daca pierzi noptile aiurea, esti mai predispus la ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anca, esti crima si pedeapsa cu faza asta laughing

| littleangel_5338 a răspuns:

Ofer consultanta in tarot, in gypsy cart si astrologie, sfaturii, ritualurii, pentru mai multe detail ma puteti vizita si pe site http://atlas-mfe.cabanova.com/, sau la adresa de mess little_angel1151