| anonim_4396 a întrebat:

Acum cateva minute eram întinsă în pat și dupa m-am ridicat destul de brusc în picioare (eram în pat în picioare) și după m-a luat ameteala, am văzut puncte negre și vedeam cum ma duc pe spate, am căzut în pat și am stat inconștienta câteva secunde, nu vedeam, nu puteam sa ma mișc dar auzeam... Am lipsa de calciu și probabil e de la asta, dar e grav? Efectiv când ma duceam pe spate eu încă vedeam și a fost super ciudat, abia cand am cazut nu am mai vazut nimic. Mi s-a intamplat de multe ori și odată ma luase ameteala și am căzut în genunchi, eram constienta, vedeam, auzeam etc, acum a fost prima data când mi s-a intamplat asta...

3 răspunsuri:
| Denisaregina a răspuns:

Este din lipsa de calciu. Du-te la doctor, fa din nou analizele si vezi ce spune. Posibil sa iti dea pastile.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Chestia cu ridicatul din pat brusc si ameteala este des intalnita in randul mai multor persoane.
Este ceva oarecum obisnuit, pentru ca sangele (din cauza gravitatiei) fiind lichid, uneori nu se ridica in acelasi timp, si ramane cumva "in urma" in partea cat mai de jos a corpului. Era si un studiu referitor la avion cum ca femeile sau barbatii ametesc mai repede la o anumita altitudine.

In orice caz, daca ne legam strict de sanatatea ta, nu trebuie sa iti faci griji, insa nu strica sa te asigur ca faci miscare in fiecare zi, te hidratezi cum trebuie si consumi fructe si legume big grin. Si fara miscari prea bruste.

Numai bine si o zi frumoasa in continuare ^_^

| darrio2007 a răspuns:

Te-ai ridicat brusc si ti-a scazut, pe moment, tensiunea sangelui in creier. De aici ameteala de care spui. Evita, pe viitor, ridicatul brusc din pat. E bine sa faci si niste analize. Poate ai si alte probleme.