| BobiCobra a întrebat:

Am 2 monede din aur, ambele de 10$, au fost turnate in statele unite ale americii in anul 1894 respectiv 1882, cu cine as putea vorbi pentru a stabili o valoare pentru acestea? Monedele sunt intr-o stare buna iar una din ele are S sub vultur.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Https://numisbid.ro/

| relian a răspuns:

Arata aici sa vedem, asa doar vorbe, fa o poza sa se vada clar si pui aici, eu ma uit prin zona, prin toata america si vad ce preturi au, cit valoreaza.
Sau te uiti tu pe websiteuri de aici din state si vezi, desi cam greu, pentru ca aia te duc tot ppe acolo pe la tine, ma refee astia cu netu.

Stai sa bag o cautare, asa doar la ce ai spus tu.Fii atent ce zic astia pe aici.
Conform cu NGC pretul unei monede de 10 $ din anul 1882, in ziua de astazi, adica septembrie 2023 in stare de circulatie, are o valoare intre 1160$ si 1235 $. Aici orice ban emis vreodata de statele unite este valabila, nu conteaza ce an are, deci poti cumpara cu ea daca vrei.
Daca moneda n-a fost circulata si este in stare impecabila, deci sa fi fost doar asa pastrata si nu in circulatie, o poti vinde cu pana la 84000 dolari.

Cum arata moneda asta? Pe fata are un chip de femeie iar sub scrie 1882.Pe margine prezinta stelute.Pe verso are un vultur cu un scut la mijloc, pe margine scrie UNITED STATE OF AMERICA si TEN D.
A fost batuta in 2.3 milioane de exemplare, dar au supravietuit putine pana in ziua de astazi, de aia are valoarea asa mare, ma refer alea impecabile.
Deci daca e moneda orginala poti lua pe ea fctie de cum arata de la 1 mie si de dolari pana la 84 de ki cele in stare exceptionala, dar alea is nu rare, is f rare.

Daca moneda ta este exact ce am descris eu, atunci este o moneda originala si valoarea ei cam aia este.
Moneda are 27 mm in diametru, cu marginea zimtata, 16.72 grame.

Valoarea de ce este asa diferita/ fctie unde se vind, in ce stat, in ce oras, cit da cumparator, sau este dispus sa dea cand careva vinde, unia vind asa personal altii la licitatie, etc

NGC- adica Numismatic Guaranty Company, este cea mai mare si mai de incredere companie din lume in ce priveste mende genul asta, medalioane etc.

Iti zic acum cum trebuie sa arate moneda aia de 10$ din 1894.
Si moneda asta din 1894 este la fel ca cea din 1882, am uitat sa zic ca pe spate la vulturul ala sus mai scrie In god we trust.

1894 moneda a fost batuta in 2.5 mil exemplare, asa ca nu-i prea rara.Pretul ei in circulatie este intre 1170 si 1250 dolari iar daca arata impecabil si nu-i circulata, poti lua pe ea pana la 14 mii de dolari.

Din ce tu descrii, se pare ca mionezile alea nu-s originale, cine stie ce monede ai tu.
Sub vultur apare scris TEN D. apoi cum am spus pe margine roata UNITED STATES OF AMERICA

Daca la tine nu-i asa, atunci is cine stie ce monede, poate ca nici nu-s din aur.

Contacteaza pe astia ce am zis eu NGC, le arati poza si ei imediat o sa-ti zica daca e ceva sau nu.Dar eu din ce tu ai descris, adica mai nimic, spun ca nu-s orginale, sub vultur, nu exista nici un S ce spui tu.

Valoarea lor din ce citesc aici, se face fctie de cum arata moneda, cele impecabile nu au semne deloc pe ele, nu au puncte, nu zgirieturi etc, intelegi cei aia impecabil.
Asa ca fctie de cate zgirieturi, cate adincituri, cit de mari, cit de vizibile etc valoarea e diferita, dar poti lua pe ea pretul ala de circulatie, asta daca e rau deteriorata.

Insa cum zic, tu nu ai ce spui.Baga poza si iti zic imediat cum sta treaba.Am facut eu o poza, sa vad cum o pun si iti trimit sa vezi daca a ta este asa.

| Tekken33 a răspuns:

Pune-le pe Olx sau Facebook.