HepHap
| HepHap a întrebat:

Am asistat in seara asta la un "scandal" pe TPU: un utilizator a fost corectat, justificat, de un alt utilizator. Reactia primului? Jigniri si stupizi pentru celalalt. Voi cum suportati critica, in general, dar si aici pe site? Acceptati cand ati facut o greseala si o recunoasteti sau pur si simplu continuati sa aduceti argumente sau, mai rau, sa ii dati in cap celui care va aduce critica, chiar daca stiti ca ati gresit?

Răspuns Câştigător
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

HepHap am dat si eu peste asemenea elevati. Nu conteaza calificarile, comportamentul si reactiile celui criticat iti arata nivelul sau de judecata si caracterul sau.
Eu nu stiu daca accept usor sa fiu criticata; apoi, am invatat de mica, ca nu exista diferenta intre bine si rau ci doar perspectiva conteaza. Si sa manuiesti bine cuvintele. Asa ca imi aleg mereu cuvintele astfel incat sa am portita de iesire prin dos in caz de sunt criticata. Dar tot am pliscu' mare. Insa stiu asta si apoi ma apuc de rasfoit o carte sa fac update la subiect.

8 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Daca stiu ca am gresit imi cer scuze, daca nu, nu...

| Flav a răspuns:

Eu o suport, dar daca observ ca nu e rautacioasa. Iar daca ''adversarul'' imi aduce si argumente strong prin care imi demonstreaza c-am gresit, si pe un ton lin, sociabil si prietenesc, chiar am puterea sa-mi cer scuze, sa-mi ofer scuzele si sa ma inclin. Jigniri? Nu-mi sta in caracter, doar cand sunt scos peste masura din nervi, si atunci le fac sub forma de ironie agresiva. Stupizi? Click-uri poate da si-un pusti de 10 ani, nu cred ca e un contraatac intelectual prea avansat.
Dar acum, sincer, te surprinde c-ai observat o astfel de secventa? Eu le vad aproape zilnic pe site-ul asta.

| psiholoaga a răspuns:

Depinde. In general imi sustin punctul de vedere, fiind deschisa la a asculta si altele. Daca ceea ce spun este criticat cu argumente, reactionez bine. Nu imi pica bine sa stiu ca gresesc, dar nu e un capat de tara, ca nu sunt atotstiutoare. Daca ce spun e criticat din lipsa de ocupatie, din spirit de contradictie sau mai stiu eu ce, ma amuz.

| SweetCandy a răspuns:

Hmmm o acept insa sa fie spusa q bun simt... insa mie azi mi s-a spus ca sunt nesimtita si proasta tinand cont k aveam dreptate...deci...tot felul de oameni...nu am nimic q cei care imi atrag atentia insa sa o faca justificat, am avut pe cest site tot felul de discutii si q psiholoaga, unsa a stut sa imi sp unele lucruri de unde am avut de invatat, nu asa din senin sa mi se aduc niste acuze pe nedrept!straight face Sunt genul de om care in momentul in care stie ca are drepatet face totul pentru a dovedi asta, iar in mom in care am gresit recunosc, insa aici vad k deja jignire merg prea departe.straight face

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Daca am gresit si vad asta accept ca am gresit si imi cer scuze daca am suparat pe cineva. In cazul in care consider ca nu am gresit imi sustin in continuare punctul de vedere.

| andreutz a răspuns:

Daca stiu ca are dreptate, recunosc greseala si gata.asta e, se mai intampla sa gresesti... dar daca totusi eu stiu ca se inseala, pai merg pana in panzele albe cu argumentele mele...pana imbatraneste respectivul si se plictiseste de mine big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer cred ca ar trebuie sa se de-a dovada de maturitate mai ales ca pe acest site sunt oameni maturi, pot spune chiar asa...ar trebuie sa vorbeasca prieteneste, sa lamureasa, si in final sa ajung la un numitor comun ...sincer la ce folosesc jignirile? oky te jignesc si ce castig? o jignire? in loc sa-ti vb frumos si sa primesc un raspuns elevat...niciodata nu o sa inteleg de ce lumea jigneste...probabil din lipsa de ocupatie?!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu stoicism, vrei sa ajuti si te trezesti cu 2 stupid, asta e, astia sunt.