| Thecurious a întrebat:

Am auzit de nenumarate ori despre "fluturii in stomac ".
Ce sunt acei "fluturi"?
De ce se numesc "fluturi"?
Ce cauzeaza aparitia lor in stomac?

9 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Pentru a te ajuta sa înțelegi puțin voi face trimitere la o explicație a unui psihoterapeut.
'' Senzaţia de gol în stomac este asociată cu frica, panica, tristeţea pe când"fluturii în stomac" sunt exact opusul acestei stări. Este asociată entuziasmului, bucuriei, exaltării. Fiecare trăieşte această senzaţie în mod particular, în funcţie de felul lui de a fi.
"Nu e un lucru pe care doar îl simţim sau îl gândim. Corpul reacţionează în momentul în care avem o anumită trăire, indiferent că este o acţiune clară, concretă. Reacţiile şi emoţiile au un corespondent în corp în interior sau în exterior. "Fluturaşii în stomac" sunt nişte manifestări ale unor emoţii foarte puternice care îşi fac prezenţa cunoscută în aceste părţi ale corpului. E un semnal că eu trăiesc o temere, o frică, un entuziasm sau o bucurie foarte mare", Alina Plăişeanu, psihoterapeut

Sistemul digestiv este in stransa legatura cu gandurile si emotiile unei persoane. Fluturasii in stomac sunt, de fapt, un rezultat al unei reactii corporale de supravietuire. Atunci cand creierul percepe o amenintare, alerteaza organismul, crescand pulsul, tensiunea si ritmul respiratiei. In acelasi timp, el stimuleaza productia de adrenalina, ceea ce rezulta in energie sporita, dar si transpiratie si tensiune musculara. Aceasta din urma devine foarte accentuata in zona stomacului si are rolul de a mentine starea de alerta. Respiratia rapida mentine temperatura corpului in limite normale. Muschii stomacului sunt cei mai sensibili, de unde si senzatia de "fluturi".
Chiar citisem ca unii cercetatori aseamana stomacul cu un al doilea creier, bazandu-se pe descoperirea uimitoare ca in acesta se gasesc 100 milioane de neuroni care il leaga de creier printr-o axa.

Sper ca ți-am răspuns cât decât la unele întrebări.
Numai bine!

| Raven a răspuns:

Senzația că mii de aripioare/piciorușe/degețele îți dansează în stomac, semn de emoție, neliniște, anticipare. Și, fiind o expresie asociată cu dragostea, nu puteau spune ''gândăcei în stomac'', așa că au dat-o pe fluturi. Cu toate că, în cazul meu, aveam aceleași reacții și înainte de vreun examen...

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

E o metafaora des folosita de cei ce simt emotii puternice in stomac.

| Iote a răspuns:

8 ani? happy Vei afla dupa 18 ani. Cand vei fi atat de indragostit de o fata incat vei tremura tot. Iar tremuriciul va incepe din stomac. Aceia sunt "fluturii din stomac".

| Dandinelle a răspuns:

Poti da niste linkuri utile gen: urban dictionary? laughing
Cred ca mai degraba iti poate provoca aciditate gastrica si asta fiind un efect somatic asupra corpului din cauza emotiei puternice.

| unvecin a răspuns:

E o metaforă.

Când ai emoții puternice le simți și cu stomacul. happy

| danaieladaniela a răspuns:

A avea fluturi in stomac -a fi indragostit

| sunmetal11 a răspuns:

Se numeste indragosteala, adica, il tampeste pe cel destept si ii da aripi prostului!

| IngerasulMicut a răspuns:

E o emotie