| Wehrmacht a întrebat:

Am ca tema la tehnologie(intrebare nu e pentru rezolvare) sa fac un referat cu titlul... ceva de genul "job-ul viitorului".Eu am ajuns la concluzia ca s-a ucis, se ucide si se va ucide mereu, asa ca se vor cauta arme noi mereu.Deci,cum se numesc cei care folosesc chimia in scopuri militare? Sau cei care construiesc arme de foc?
Stiu, puteam sa scriu mai putin dar s-ar fi gasit multi care m-ar fi intrebat de ce vreau sa stiu asta, asa ca am scris de ce am nevoie sa stiu asta.
Am pus la categoria asta ca nu am gasit una mai potrivita.Mereu cand vad lista aia nu gasesc ce caut, daca exista o categorie mai potrivita sa se mute acolo daca chiar e nevoie.

Răspuns Câştigător
| cqalin a răspuns:

Persoanele care folosesc chimia si biologia se numesc chimist si biologi, cei care o folosesc in cadrul militaresc ii poti numi chimisti militari sau biologi militari. Produsele care se folosesc ar fi agent de razboi chimic sau agent de razboi biologic.
In ce priveste un fabricator de arme se incepe cu un desenator de arme, dupa acea cei care le fabrica, armurierii care le fabrica si le por si repara
Desi in zilele noastre o arma este doar ansamblata de armurier, poti folosi adjectiful pentru cei care le fabrica.

funda?