| Abcfunny a întrebat:

Am cules de la mare acum 3 ani scoici si vreau sa-mi fac un lant din ele, cum pot sa le dau gaura?

Răspuns Câştigător
| adeana a răspuns:

Daca sunt mici si firave, o sa fie cam greu sa le gauresti fara sa se sparga. Eu cu un ac am reusit sa le fac o gaura. Ideea e sa faci gaura prin rotirea acului, nu sa-l bati ca pe un cui. Foloseste un ac mic si apoi unul mai mare pentru a da gaura potrivita.
Sau daca ai o freza pentru bormasina. o poti folosi pe cea mai mica.
Uite aici un site care sa te ajute: http://emilybloss.com/how-to-make-a-seashell-necklace/
Sa ne arati si noua ce ti-a iesit.

8 răspunsuri:
| SweetCandy a răspuns:

Buna intrebare... da dc nu ti-ai cumparat unul pentru ca daca o sa in cerci sa le gaci gaura o sa se spargahappy

| sorin a răspuns:

Cu bormasina cred ca mergelaughing

| Daisy. a răspuns:

Interesanta idee...do it youselfhappy...doar ca daca incerci sa le gauresti risti sa le spargistraight face... oricum sper sa reusesti...nu stiu exact cu cebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuiesc foarte bine uscate si fara fisuri.Cu un ac gros de cismarie sau o andrea mai subtire inrosita la foc se dau gauri cu multa atentie.Scoica este foarte fragila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu vreau sa fac acelasi lucru dar am spart cateva si nu prea mai am idei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai trebuie sa ai un burghiu subtire ca sa le faci gaura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti gauri o scocia cu bormasina, am incercat toata ziua si de abia daca se vedea daca stie cineva cum sa ne arate si noua

| carmend a răspuns:

Cu un burghiu special