| Sergono a întrebat:

Am de gând să mă transfer la alt liceu din județul Brașov, iar eu fiind la specializarea Filologie, vreau sa mă transfer la un liceu unde se face practică și vreau să știu dacă trebuie să dau vreun test, adică diferența(așa se numește) asta se da dacă am media mai mică decât media cerută de liceu nu? Pentru că eu am media mai mare decât cere liceu la care vreau să mă transfer.Deci vreau sa știu dacă trebuie sa dau testul ala dacă am media mai mare.Mersi și vă aștept cu cât mai multe răspunsuri și cel care îmi detaliază mai mult primește funda.Pa!

2 răspunsuri:
| metatheory a răspuns:

Inteleg ca vrei sa te transferi la un liceu tehnic/agricol. De ce vrei sa faci asta? Nu mai ai ierarhia valorilor in cap? Exista doua conseciine nefaste daca termini un profil tehnic:
-O sa faci carte putina si in conseciinta cand te vei duce la facultate n-ai sa faci fata ca acolo se pune accent pe gandire nu pe munca.
-Te vor arata toti cu degetul ca esti muncitor.
Filologie e un profil foarte bun. Un cunoscut om de stiinta fiind intrebat ce facultate trebuie sa faca un viitor fizician, a spus: Liceu clasic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SI eu m-am transferat in clasa a 10-a si nu a contat media pentru ca e vorba de o schimbare, de a fii specializat pe o alta ruta.Conteaza cat de indepartate sunt specializarile, de ex daca vrei sa te transferi de la mate-info la socioumane(e drum lung) si invers, deci o sa dai destule diferente.Asa si in cazul tau dar o data luat transferul de la scoala respectiva, nu mai conteaza atat de mult diferentele pentru ca o sa te inscrie chiar daca nu le iei, nu te pot lasa pe dinafara.winking