| EnvyU a întrebat:

Am facut-o de oaie si vreau sa ma eliberez asa ca scriu aici pentru ca nu stiu alta categorie potrivita. Eu mereu o fac de oaie, si de ce sa fie de data asta diferit? Sa va explic de ce.
Sunt idiot, am avut 10000 ron la dispozitie dintr-un imprumut. Sa zic 3500 i-am dat mamei sa isi dea datoriile, iar de restul mi-am cumparat detoate, haine din mall, un calculator pe care am dat vreo 4000 ron. Eu am crezut ca mai am 1000 ron dar nu am calculat cum trebuie si cand m-am dus sa platesc rds-ul mai aveam 35 lei in cont. Nici nu stiu daca banca si-a tras rata luna trecuta, cred ca au tras. Nu stiu ce sa fac, nu lucrez nicaieri, asta e cea mai mare problema, daca lucram nu era problema. Am pus piesele la vanzare second hand poate reusesc sa mai recuperez din bani, nu inteleg cum am putut sa ma las dus de val in halul asta. Eu eram miezu rau, aveam bani ce naiba, eram smecher. Simt ca ma ia ameteala, ca mi se face rau, ca imi vine sa izbucnesc in lacrimi de cat de prost sunt. Imi vine sa ma dau cu capu de pereti. Cred ca imi pun manusile si incep sa lovesc peretii pana imi rup oasele.

21 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Viata merge inainte.Asta trebuie sa stii.Nu e o tragedie, insa cu alta ocazie fii putin mai atent.Banii oricum se duc, usor, greu, asta e, dar conteaza daca tu te bucuri si te folosesti de ce ai luat cu banii aia...Si e un gest foarte frumos ca ti-ai ajutat mama.happy

Acum, invata din greseli.happySucces

| RAY a răspuns:

Imprtumutul ala in cat timp il platesti?

| EnvyU explică (pentru RAY):

In multi ani 300 lei pe luna dar daca nu lucrez e mai greu laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru EnvyU):

Sunt totusi curios. de ce ai facut imprumutul ala asa mare pentru tine? Nimeni nu imprumuta asa multi bani fara un plan inainte zic eu

| EnvyU explică (pentru anonim_4396):

E o poveste lunga, trebuia sa plec undeva la niste amici pana la urma planurile s-au stricat si nu am mai plecat, si am fost sa zic liber sa cheltui banii. Doar ca nu m-am gandit bine cat cheltui. Asta e, s-a intamplat si asta in viata mea, o sa se repare usor, ce imi e frica e sa nu raman restant la banca ca astia te jupoaie. Am fost prea comod si m-a durut in fund de ce se intampla in jur, nu am luat viata in piept si acum platesc. Sper sa imi pot gasi de munca tinand cont ca nu am experienta si nici bac, daca gasesc o sa se rezolve tot. Oricum m-am mai calmat nitel, o sa vand placa video si o sa am bani pentru 2 luni la rate si pana atunci sigur imi gasesc ceva, treaba mai nasoala e cum sa fac sa nu afle mama ca am cheltuit toti banii laughing ca nu prea sta bine cu nervii si imi e frica sa nu i se faca rau grav, a avut in trecut probleme cu depresia si e destul de sensibila. Culmea este ca nici nu ma joc pe pc, nici nu stiu de ce am dat atatia bani pe el, e un fel de boala, sa am lucrurile pe are nu le pot avea normal, chiar daca nu le folosesc. Aveam un pc decent dar mereu mi-am dorit mai puternic si mai puternic laughing. Plus ca am dat bani si la clash of clans laughing am cumparat ogramada de gemuri, in valoare de vreo 500 ron, mi-am luat haine de vreo 1500 ron, eu care daca ma duceam intr-un second hand sa imi iau 2-3 tricouri la 15 lei eram fericit. Sa fac pisu pe ei de bani ca te transforma complet.
Mai vorbeste-mi ca imi place sa ma descarc, tu ai zis ca la 18 ani ai avut banii aia, acum cati ani ai? si ce lucrai la 18 ani?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EnvyU):

laughing parca ma vad pe mine. Pai acum 3 ani lucram la un mcdonalds, si mama stiind ca nu suport sa mi se dea cadouri de ziua mea a zis totusi hai sa imi dea de majorat o suma de bani. Dupa vreo 2 ore de "certuri" i-am acceptat, nu de alta dar mai avea putin si facea spume la gura de suparare ca nu vreau sa ii iau si na. (sunt foarte narcisist din fire, nu ca ma cred cel mai bun etc etc dar imi place ca tot ce am sa fie din banii mei si na, cred ca intelegi ). Dupa ce mi-a dat banii voiam sa iau un pc calumea dar nu imi ajunge de altele asa ca am luat ce am zis mai sus. Acum daca ma gandesc parca am facut foarte bine. In acest moment am o suma cu mult mai mare ca atunci si daca nu faceam prostia aia atunci cu siguranta as fi facut una mai mare acum, adica mi-as fi luat o masina nou nouta si mi se duceau dracu toti banii asa ca da, merge o data sa spun, tot raul merge spre bine. Cat despre pc, iar te inteleg. acum un an am cumparat si eu un pc bun si vreo 20 de jocuri pe steam, din care vreo 12 nici acum nu le-am pornit macar, nu prea am timp si uneori nici chef cu munca si altele.

TU cati ani ani? Cum de nu muncesti?

| EnvyU explică (pentru anonim_4396):

Oare are rost sa zic ca imi e rusine? Crede-ma, e greu sa fi in pozitia mea, sa ai 25 de ani si sa nu lucrezi. Mi s-au oferit cateva locuri de munca dar dupa 2 saptamani nu m-am dus si nu am cautat. Practic am fost extrem de izolat toata viata, am avut o copilarie aiurea care probabil m-au facut sa fiu asa izolat. Imi e frica sa vorbesc cu oamenii, ma balbai, transpir, practic am anxietate sociala. Si imi e frica sa caut un job gandindu-ma ce ii spun la angajator, ca nu stiu sa fac nimic, ca nu am lucrat nicaieri, asta daca scot cuvinte pe gura fara sa nu lesin de "emotii". Au fost multi factori negativi in timpul cresterii si nu am invatat absolut nimic bun. Nici la liceu nu m-am dus, am fost la liceu privat la frecventa redusa si nici acolo nu ma duceam. Practic sunt un ratat, un nimeni, un prost si ma intreb de ce exist.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EnvyU):

Tu inca esti tanar, inca nu ti-ai gasit drumu in viata. ratat e un "barbat" care se imbata de fiecare data cand poate si vine acasa si isi bate nevasta si copilul pentru simplul fapt ca poate. e diferenta de la cer la pamant dintre tine si un adevarat ratat care te intrebi de ce oare exista. de ce nu incerci sa mergi in afara la munca? in ROmania nu cred ca ai sa o duci cine stie ce bine. De recent mama mea a vorbit cu fratii mei (eu si fratii mei nu tinem legatura ) si am inteles de la ea ca niste prieteni de ai lor s-au dus in Londra la aceste terenuri de agricoltura, dar cica castiga bine, iau intre 800 1000 de lire pe luna. vezi si tu ce gasesti online. Si fratii mei au gasit asa de munca, numai ca ei muncesc ca soferi tot in Londra dar iau de 10 ori mai mult decat ar lua in tara. cum am zis, trebuie doar sa gasesti drumul.

| Suck a răspuns:

Fapta-i consumată...e timpul să te angajezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing invatatura de minte pe viitor. pe de alta parte ai facut ce ar face altul. la 18 ani am primit 1000 de euro de la mama cadou, a 2 zi numai aveam 5 euro laughing. deci nu esti diferit de mine sau altii

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

au dispărut? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oarecum. mi-am cumparat un tv, niste carti, haine si platisem abonamentul la sala pentru 3 luni. diferenta e ca lucram fata de Enny deci puteam sa ii cheltui fara probleme. m-am simtit si eu o data ca fetele care le dai o suma de bani in mall si se intorc dupa 3 ore doar cu bonurile fiscale laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 25 de ani ai cheltuit banii ca unul de 15 ani. Trist.
Ce nu inteleg eu de ce ai imprumuta bani pentru placeri personale, si nu pentru nevoi.

Eu n-as putea sa imprumut bani doar ca sa-mi satisfac niste pofte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu toti semanam mai hahalere. parca te ducea capul la mai mult de atat laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau ca nu ma duce capul sa inteleg cum la 25 de ani (nici tu n-ai inca atat) ai baga banii in toate porcariile cand tu n-ai in general bani nici sa treci strada.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din greseli invatam. ce sa ii faci. nu vezi majoritatea care castig la loto, dupa 2 3 ani ajung nistre drogati faliti si prapaditi. banii strica omul

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Invatam si din greseli, dar unele le poti evita toata viata daca te duce capul cu adevarat, ca sa te parafrazez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai si tu dreptate, dar nu mereu toti suntem perfecti

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu pretindeam ca am fi perfecti, dar banii trebuie cheltuiti responsabil mai ales cand e un imprumut, deci atentie, imprumut, nu bani extra. Eu de aia gasesc atat de trist cazul. Una e sa primesti bani de la mama, cazul tau, alta e sa primesti bani cu imprumut, care imprumut, asa cum am spus, e cumva absurd sa prapadesti acesti bani pe porcarii.

E ok ca si-a ajutat mama cu nu stiu ce datorii, dar in rest, s-a ales praful de bani. Si nah, tipului ii lipsesc si prea multe la varsta asta, scoli/studii nu, serviciu nu, aia nu, ailalta nu. Trebuie neaparat sa inceapa sa-si ia viata mai in serios. Altfel chiar va veni ziua in care se va da cu capul de pereti.

| EnvyU explică (pentru anonim_4396):

Trebuia de banii aia sa plec in Anglia la prieteni si sa muncesc acolo, era vorba ca ala sa caute o casa (acu sta cu fratele lui si cumnata) dar dintr-un **** omu a zis ca l-am tradat (ca am vrut sa caut si eu in alta parte) si pana la urma nu a mai vrut sa ma ajute si uite asa nu m-am dus. Am cheltuit din bani ca unul care baga la pariuri si nu se mai opreste crezand ca ii fac eu mai tarziu. Din pacate nu sunt un om normal sa zic gata iau viata in piept si totul o sa fie bine. Oricum orice as zice este doar o scuza happy am gresit, si recunosc, acum incerc sa repar greseala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EnvyU):

Da, ai cam dat-o-n bara. Asa e, poti sa-ti mai repari greseala macar de acum. Pe viitor ai mai multa grija. Acum nu e capat de lume.