| anonim_4396 a întrebat:

Am facut ultima data sex acum 2 luni.Am avut ciclu regulat, cu intarzieri de 2-3 zile, perioada in care aveam uneori stari de greata.Azi, la aproape 10zile dupa terminarea menstruatiei, am observat ca am o usoara secretie rozalie, se poate sa fiu insarcinata? Cand este 'insemnarea insarcinarii' sau cum se spune in popor, in ce luna a sarcinii? Astept raspunsurile vostre!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

N-ai avut ciclul regulat, ciclu regulat inseamna maxim o zi de abatere in 6 luni consecutive.
Totusi eu nu cred ca esti insarcinata. Mai degraba sangerarea de azi este produsa de ovulatie, probabil pe fondul unui dezechilibru hormonal. "insemnarea sarcinii" e o mica hemoragie la inceputul sarcinii, adica la maxim doua saptamanide la conceptie.
Pentru linistea ta, fa-ti un test de sarcina. La doua luni de la ultimul contact sexual, rezultatul e concludent chiar daca nu-l faci din urina de dimineata. Si luni du-te la ginecolog.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Fa un test de sarcina, dar nu cred ca sunt probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceva de genul acesta am patit si eu am facut sex acum aproape o luna, la doua saptamani mi-a venit ciclu, si dupa ce mi-a trecut ciclu la o saptamana mi-a curs ceva rosu inchis pe chilot, eu crezand ca e ciclu sau o dereglare hormonala, dar seara dupa ce mi-am facut dus nu mai aveam nimic, e posibil sa fiu insarcinata? Eu am un baietel de 6 luni si stiu ca atunci cand mi-am dat seama ca sunt grvida tot asa am patit, dar nu la o saptamana dupa ce mi-a trecut ciclu? Voi ce parere aveti, o sa fac un test de sarcina sa ma conving dar ma gandeam sa mai astept o saptamana. poate pana atunci va dati si voi cu parerea, chiar nu stiu ce se intampla ca se zice ca primele 7 zile inainte de ciclu si primele 7 zile dupa ciclu nu ramai gravida... e posibil sa-mi fi venit peste? Chiar nu stiu ce se intampla.