| Miruna0909 a întrebat:

Am intalnit unii oameni credinciosi (ortodoxi) care vorbesc de rau alte religii, mai ales cei care sunt ateisti.
De ce ai vorbi de rau pe altii?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din iubire față de aproapele lor,sa vezi pe Facebook judecată de apoi,frustrați, invidioși, critici, le place să te umilească in public, sa te bârfească, comportament din epoca de piatra

suntserios
| suntserios a răspuns:

De bine ce face religia umanitatii

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai fiecare crede ca al lui e mai mare. Iar la atei/agnostici care se ataca de credinciosi (si eu ma includ), problema nu e ca aia ar gindi altfel, ci ca efectiv de multe ori nu gindesc. P.S. Vezi ca mi-ai trimis un mesaj privat, ti-am raspuns, si a ramas in aer.winking

| VoidEternal a răspuns:

Orice religie vorbeste de rau alte religii. Daca ar fi fost de acord, nu ar fi fost mai multe religii.

PS: ateii nu cred in niciun fel de zeu. Nu poti spune ca ateismul este o religie.

| StoicAnalysis a răspuns:

Asa cred ei ca e bine. Idk. Eu unul sunt ortodox. Obisnuiam sa cred la fel cand eram adolescent, dar cu timpul am realizat ca Dumnezeu nu consta in nici o religie. Pentru mine nu conteaza ca esti ateist, agnostic, budist, musulman, etc. Daca esti de treaba si faci bine in jurul tau, inseamna ca faci lucrurile placute lui Dumnezeu, indiferent de religie.

| LordCristobal a răspuns:

Treaba asta vine din lipsa de educatie si o perceptie eronata asupra religiei.
Un credincios adevarat va respecta intodeuana un alt om care o religie diferita.
Cei care nu ii respecta pe ceilalti nu sunt credinciosi cu fanatici religiosi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că au convingerilor lor personale și consideră că religia lor e cea adevărată.

| EestiSodalane a răspuns:

Una e sa vorbesti de rau și alta e să zici ca alte religii sunt false sau un impediment în progresul spiritual al oamenilor.