| chrystyna a întrebat:

Am mai pus odata intrebarea, dar nu stiu de ce, nu a aparut. Ce s-ar merita sa studiezi in Romania, ca la terminarea ei sa ai un job bine platit, fara batai mari de cap? Eu sunt in dilema.Nu stiu la ce facultate sa ma inscriu.Imi place economia, tot ce are legatura cu ea. M-am mai gandit si la ceva in domeniul resurselor umane sau la protectia consumatorului. M-ar interesa si psihologia.Acum nu stiu ce specialitate mi-ar oferi un job bun. Voi la ce facultati sunteti inscrisi? Ce credeti ca e mai sigur in Romania? Exista oare vreun job in tara asta care sa-ti ofere siguranta, un salariu bun si din care sa-ti permiti o casa, o masina? Astept opinii, pareri!

Răspuns Câştigător
| stresu a răspuns:

Esti putin idealista. In afara de medicina (care e lunga si grea, dar merita pentru pasionati), drept (daca ai bani, rude in domeniu sau loc sa faci stagiatura), Academia de Politie, seminarul teologic, facultatile NU iti garanteaza niciun job, doar iti ofera un nivel de cunostinte teoretice. Ce faci in timpul facultatii nu e sa astepti sa pice slujba din cer ci iti stabilesti o retea de contacte, te inscrii in ONG-uri, iti faci vocea auzita, te duci la training-uri, iti inmultesti competentele, faci cat mai multe lucruri. notele nu au mare relvanta spre deloc.
Daca faci psihologie (e buna in Cluj din cate stiu, in restul centrelor nu am auzit exact cum e) poti prinde ceva in domeniul HR, dar din nou pe baza dde competente dobandite. it place economia, incearca la ASE, prietenii spun ca e destul de fain. Depinde si in ce oras vrei sa te duci.
Eu sunt la Studii Europene, dar aproape sigur nu voi lucra in domeniu. Cat despre plecat afara nu te gandi ca acolo sunt caini cu colaci in coada; e pe baza si de noroc uneori.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De acord cu "stresu"!