| 5SOS a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Multi baieti din clasa mea spun ca sunt urata doar pentru ca sunt din Iran si sunt mai inchisa la culoare.Nici un baiat nu a spus ca ma place si imi vine sa plang crying. Odata un baiat de care imi placea a spus ca ma place iar si eu am recunoscut ca il plac iar BFF a mea era afara si am pus-o sa il intrebe daca e adevarat iar el a spus ca doar se prostea si ca nu i-ar placea de mine niciodata cryingcryingcrying ce sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și tot așa vor spune. Asta se numește discriminare și educația dată de la părinți, că "nu e voie sa vorbesti cu strainii, sa eviti tiganii bla bla". Le pari o ciudată, nu ai cum să le scoți asta din cap prea ușor. Mulți se grăbesc să judece după piele și aspect și tare rău fac.
Iar băieții aceia sunt niște nesimțiți, în general relațiile între colegi nu prea o să meargă. Dau dovadă de o incredibilă răutate și imaturitate, mai ales.
Dovedește-le că ești fată de gașcă. Dacă se iau de tine din cauza culorii, nu începe să plângi sau să le arăți că suferi. Joacă-te puțin cu ei, fă-le jocul ca să se simtă băgați în seamă. Râzi și tu, zâmbește-le chiar dacă te supără. Eu într-o situație din asta le-aș da o replică gen: "Știi, în Iran e cald și bine, îmi pare rău că nu te-ai născut acolo (și descrii tu ceva scurt). Serios, chiar ai să mă judeci după aspect? Tu nu ai observat că fotomodelele nu au nimic în capul ăla sec, păi ți-ar conveni o astfel de prietenă de zici că sunt eu urâtă?".
Scumpa mea, ești diferită. Ești unică. Ai ceva ce nu au ei, țara natală diferită. Încearcă să fii cât mai prietenoasă orice ți-ar face, glumește cu ei, fă un pic pe enervanta dar doar în glumă așa că până la urmă o să cedeze ei văzându-ți caracterul.
Iar pe băiatul ala... o să tot pățești așa. Aici sunt două situații:
1. Ori prietena ta minte și îl place pe acel băiat și vrea să îți destrame șansele. Spune-i că oricum tu placi de acum pe altcineva (nu ii spui și pe cine, chiar dacă nu placi) și dacă vrea să te mintă n-are decât.
2. Fata nu a mințit. Nici să nu te aștepți să îți spună ăla adevărul, dacă și-a bătut joc. Nu e vina ta, nu ai cum să eviți astfel de "țepe". Totuși, întreabă-l dacă te place și bate-ți și tu joc puțin. Încearcă să fii subtilă. Să nu își dea seama: vezi, povestește de un băiat cât e de grozav, cât îl placi până vezi că dă un semn: cedează sau nu, vrea să schimbe subiectul.
Baftă!

3 răspunsuri:
| AlexiaClaudia a răspuns:

Poate te a mintit BFF,si ar fi bine sa stai chiar tu de vorba cu presupusul, in plus doar nu era sa i spuna lui BFF ca i place de tine, depinde de baiat si trebuie sa iei in considerare cum se comporta cu tine si cum a reactionat atunci cand i ai marturisit ca l placi.Incearca sa fii mai frumoasa,mai asa, dar nu prea cred eu ca daca ai culoarea pielii mai inchisa esti considerata urata, poate au vrut sa faca misto de tine si cand au vazut ca pe tine chiar te deranjeaza au continuat.Ai vrea sa mai vorbim pe mess? Id meu:alexandraclaudiaa@yahoo.com.Te pup.

| antimulte a răspuns:

Sa stai linistita si calma, asta cu diferentele etnice si de culoare sunt lucruri imprimate copiilor de catre parinti mai incuiati la minte.
Dar odata cu trecerea timpul SI MAI ALES cu inaintarea ta in varsta lucrurile se vor schimba radical, ai sa vezi, timpul le rezolva pe toate. Mai ales ca sunt destui baieti (inclusiv eu) care au o slabiciune pentru fetele brunete-ciocolatii.
Capul sus, nu mai baga toate vorbele in seama si BAFTA multa.

| TeoDoraAa a răspuns:

1. Sunt curioasa cati ani ai?
2. Nu-ti fa griji, cine te place te place in interior in primul rand, dupa aia in exterior.
3. Am si eu un coleg care e de pe acolo de pe langa Iran, si nu e chiar asa de ''culoare'''.
4. Sunt posibilitati ca prietena ta cea mai buna sa nu fi spus adevarul...