| Andreivarzaru1995 a întrebat:

Am nevoie de niște ajutor big grin... Știu ca probabil trebuie mers la psiholog pentru asta dar încerc întâi singur. Ma adaptez foarte greu la persoane necunoscute. Gen ies la un suc si vin sa zicem, încă 3-4 pe care nu ii știu, imi este foarte aiurea sa vorbesc cu ei. Adică mi se pare umpic prost conceptul de "si ce mai faci" stiu ca pot intra in vorba la modul "si ai văzut filmul x?" Dar parca nu imi vine.Si e umpic aiurea sa stai ca bou si sa nu zici nimic. Cu persoanele cu care ma cunosc de mult cu ele nu am nicio problema. nu stiu cum sa privesc lucrurile, parca nu am nicio idee de discuție atunci pe moment, nici nu sunt un bun povestitor ( ceea ce e normal având in vedere cele spuse). Deci voi cam ce mentalitate aveți atunci cand Ieșiți cu cineva necunoscut (deoarece la mine cred ca tine mult de mentalitate )? Vârsta 18ani, masculin

3 răspunsuri:
| AdrianDihoricescu a răspuns:

Păi, nu te agita, lasă-i pe ei să te bage în seamă, dacă nu... nu, care-i problema, vorbeşti cu cei pe care îi cunoşti. Nu ştiu de ce îţi faci reproş singur, că dacă stai să te gândeşti, n-ai zis că ei te bagă în seamă şi tu nu le răspunzi, ci mai mult o chestie de " lasă-mă să te las ", asă că e ok.

| diaac a răspuns:

Asta este o problema pentru tine, te incurca in viata cu ceva? Nu ai suficiente relatii cu alte persoane (prieteni, colegi, cunostinte)?

Pentru ca daca este doar o traire "aiurea", ceva ce nu iti vine sa faci si nu te afecteaza cumva faptul ca nu iti vine, atunci nu face acel lucru. Sa stii ca mai sunt si altii carora nu le plac superficialitatile si genul asta de politeturi doar ca sa inceapa o conversatie. Eventual ai putea merge pe la cluburi cu activitati pe gustul tau, unde ar fi probabil sa intalnesti persoane similare.

| ionutalex13 a răspuns:

Nu e vorba de mentalitate aici.asa esti tu cine te place te place asa cum esti.