| Mindfulness a întrebat:

Am o bluza faina de la nike și e toată plina cu pete de ulei,am gătit și a sărit ulei pe ea! Am mai incercat in trecut cu fairy detergent de vase și cu perie sa trec acele pete și apoi să le pun la mașină de spălat,nu prea a dat roade! Mai aveți și alte idei? Sa pun mai mult fairy? E cam toată bluza pătată! Sunt multe de pete, trebuie sa pun pe toată bluza fairy!

Răspuns Câştigător
| Vvistula a răspuns:

Îndepărtarea petelor de ulei poate fi dificilă, dar există câteva metode suplimentare pe care le poți încerca pentru a curăța bluza ta Nike. Iată câteva soluții care ar putea funcționa:

1. Folosirea bicarbonatului de sodiu și detergent de vase
Pasul 1: Presară bicarbonat de sodiu pe petele de ulei. Lasă-l să acționeze 30 de minute, timp în care va absorbi o parte din ulei.
Pasul 2: După ce bicarbonatul a acționat, șterge-l cu o perie moale sau o cârpă uscată.
Pasul 3: Aplică o cantitate generoasă de detergent de vase (Fairy sau altul puternic) pe pete și freacă ușor cu o periuță de dinți.
Pasul 4: Lasă detergentul să stea pe bluză timp de 15-20 de minute.
Pasul 5: Spală bluza în mașina de spălat la cea mai mare temperatură permisă pentru materialul acesteia.
2. Oțet și bicarbonat de sodiu
Pasul 1: Umezește petele de ulei cu oțet alb.
Pasul 2: După ce oțetul a fost absorbit, presară bicarbonat de sodiu pe pete și freacă ușor cu o periuță.
Pasul 3: Clătește bine și apoi spală bluza în mașina de spălat.
3. Soluție de degresare specială
În cazul în care detergentul de vase nu funcționează, poți încerca o soluție de curățare specială pentru îndepărtarea grăsimilor, cum ar fi soluțiile de degresare auto sau soluțiile pentru curățarea cuptoarelor. Asigură-te că verifici pe o zonă mică și ascunsă a bluzei înainte de a aplica, pentru a nu deteriora materialul.
4. Pulverizator pentru îndepărtarea petelor de ulei
Poți găsi în comerț produse special formulate pentru îndepărtarea petelor de grăsime sau ulei. Caută un spray de îndepărtat petele care este sigur pentru haine sportive.
5. Amoniac diluat
Pasul 1: Diluează amoniac într-o proporție de 1:1 cu apă.
Pasul 2: Aplică soluția pe petele de ulei, freacă ușor și lasă să acționeze timp de 10-15 minute.
Pasul 3: Spală bluza normal.
Indiferent de metoda aleasă, asigură-te că urmezi instrucțiunile de pe eticheta bluzei pentru a nu deteriora materialul. După fiecare tratament, verifică dacă petele s-au estompat înainte de a pune bluza în uscător, deoarece căldura poate fixa petele care nu au fost îndepărtate complet.