| Hlleb a întrebat:

Am o cana gradata, dacă pun de exemplu fasole bătuta până la 100 grame, atât de puțin înseamnă? Mi se pare extrem de puțin

3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Cana gradata masoara in mililitri, nu in grame, ceea ce inseamna ca poti masura doar lichidele cu ajutorul ei.
Cu cat un lichid este mai dens si mai vascos, cu atat masuratoarea devine mai imprecisa, deoarece densitatea este diferita.
Pentru grame, trebuie sa folosesti cantarul.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Ca sa masori masa folosesti cantarul / balanta etc.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cana gradata este pentru lichide.
Pentru solide.fie folosesti un cantar de bucatarie (digital), fie lingura / lingurita /cana.
O lingura cu varf de solid cantareste undeva cam 25 de grame.Deci cam 4 linguri ar trebui sa fie 100 grame..Plus sau minus 5-6 grame.
Dar daca tii un regim ar trebui sa investesti intr-un cantar pentru cantitati precise,