| cumdc a întrebat:

Am o catelus si de aseara nu se simte bine nu mananca vomita si cred ca e bolnava de jigodie vaccinele le are pe toate nu imi dau seama cum sa imbolnavit nu am medic veterinar prin apropiere ce pot sa ii fac sad are 3 luni si ceva

2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Să faci un efort şi să o duci la medicul veterinar din îndepărtare.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă spui că are vaccinurile făcute, înseamnă că nu are jigodie.
Ca să-i poată fi pus un diagnostic e nevoie de consultul unui specialist. Doar pentru că e apatic și vomită, nu înseamnă că are jigodie.
Tu i-ai dat antiparazitarul intern? 1/4 din acea pastiluță de Pratel? Poate, cățelușul tău are paraziți intestinali (viermi). Uită-te dacă are abdomenul balonat. Ori, poate a făcut indigestie.
Însă împotriva paraziților interni e obligatoriu să primească ceva, fiindcă și aceasta poate fi una din cauze. Mâine dimineața să ajungi cu el la un veterinar, iei autobuzul/mașina de ocazie (dacă locuiești într-un sat) și îi salvezi viața. Altfel, se curăță. Sper să nu aștepți o minune, să stai și să-l privești cum se stinge fără să primească tratament.