| Caras3939449 a întrebat:

Am o curiozitate despre viața din România în anii 60-70.Aud foarte mulți nostalgici cum explică de ce era mai bine pe timpul comunismului.Dar dacă le zic de cozile interminabile de la magazinele alimentare,curentul electric care era doar câteva ore pe zi,lipsa de căldură în timpul iernii, mulți spun ca mai greu era doar în anii 80 când Ceaușescu plătea datoriile externe.Cum era viața în anii 60-70, comparativ cu anii 80, era într-adevăr mai bună. Adica atunci nu erau cozi magazine,se găseau de toate,nu se oprea curentul electric?
Eu nu am trăit în comunism și nu cunosc, dar am curiozități.Voi ce părere aveți?

3 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

Eu din câte am aflase de la părinți mei când au trăit vremurile alea și erau viață pe atunci, mi-au spus că nu eram oamenii ca acum, aveau muncă, aveai și casă, să dădeau niște apartamente pe vremea și timpul Domnului Ceaușescu și Doamnei Elena Ceaușescu

Erau timpuri și vremuri grav, de grele loai pâinea cu cartela și cu porția, stăteau la rând oamenii cu orele la cantină în frig ploaie gerul ăla de le vremea aceea îți înghețau tălpile dacă stăteai pe loc prea mult au fost vremuri cu Adevărat grele pentru oamenii din acea vreme, tatăl meu pe vremea aia muncea cu mama într-o fabrică și îi plăteau bine decente ca toți salariații de pe atunci în vremea aia stăteam la țară noi când erau să mergă la muncă plecau cu un coleg de vinea cu mașina săi ia pe atunci ce-mi mai aduc si eu aminte și-mi spunea să stau cuminte până veneau ei de la muncă și ma uitam în fiecare seară la geam după ei să vină.

Au fost vremuri grele cu Adevărat pentru toți părinți și oamenii care au trăit acele vremuri nu a fost deloc ușor pentru ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Anii 70 au fost ceva mai ok decât anii 80 dar nu înseamnă că au fost buni.

Nostalgicii după comunism sunt așa din alte motive, principalul fiind că nu s au putut adapta la capitalism unde nu ți se dă, unde nu ți se spune ce sa faci și cum sa faci...

| MistarGoGu a răspuns:

Perioade diferite! Anii 60 încă se mai simțea influenta rusa prin Ghiorghiu Dej!
După venirea lui Ceașcă și condamnarea invaziei în Cehoslovacia si-a tras capital de simpatie din vest!
Anii 70 din ce am auzit de la parinti au fost o.k mare parte! Nebunia a început după vizitele în Coreea de Nord când a fost primit FARAONIC și a prins dementa aia cu cultul personalității!
Apoi dementa cu plata totala a datoriei tarii pe sănătatea și foamea romanilor!
Poate intențiile au fost bune dar execuția dezastroasa! Cauta pe YouTube : Ceaușescu vizite în Coreea de Nord sa vezi!