| florin_7920 a întrebat:

Am o intrebare:cine stie cei acela lăştar si cei acela bloda. Dau fundita.Atentie sint termeni populari!

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

LĂSTÁR s. (BOT.) mladă, mlădiță, smicea, vlăstar, (înv. și pop.) odraslă, (reg.) loază, mlădoacă. (~ de salcie.)
"bloda", Florine, nu am găsit definiţiahappy, poate mi-o spui tu, ...totuşi poate te referi la, o "blondă"!?tonguebig grin

4 răspunsuri:
| florin_7920 explică:

Am spus laştar nu lastar, vam zis atenie.

| florin_7920 explică:

Bine un raspuns il dau eu :bloda e cuptor un termen pe care il intâlnesti in tara oaşului.Si zic din nou am spus lăştar nu lastar e un lucru cel folositi in bucatarie.

| Merilynne a răspuns:

Lăştar-Inseamna un lucru mic din care creste un lucru mare. Adica daca iau o floricica mica va creste o floare mare, deci inseamna ceva mic din care se face ceva mare(nu stiu daca ai inteles)

| AndreeaG a răspuns:

Lastar-Ramură tânără care se dezvoltă din rădăcina sau tulpina unei plante lemnoase.Copacei mici care creschappy.