| Adlai a întrebat:

Am o întrebare de curiozitate.

Cum aceste nume de regiuni: Transilvania etc... alea românești au luat naștere?

Cum nume de orașe gen Bucuresti, Ploiești etc... au luat naștere?

De unde au scos dacii sau romanii nume de genu’ asta?

Dacă ar fi gen, Siberia sa fie ruda a României, teritoriul chinez la fel, teritoriul francez, german, spaniol și 1/2 grec, și 1/2 din Turcia. Atunci, ce nume de regiuni ați denumi voi in cât sa sune ca sunt nume românești?

Ca, eu când desenez o harta fictivă a României, nu-mi vine niciun nume românesc pentru regiuni și orașe in cap. Ca faza e ca-mi place sa desenez orice, fie fictiv sau adevărat, nu contează asta.

Vreau sa stiu de unde scot nume românești pentru regiuni și orașe care sa sune ca sunt nume românești moderne cum e Bucuresti de exemplu...

Desenez, doar așa de plăcere.

Stiu ca deja avem nume de regiuni și oraș si nu ne mai trebuie alte nume, doar ca, vreau sa stiu de unde le scot ca sa pot sa fac un desen ca lumea.

Și dacă ar fi Siberia o ruda a României, ce nume românesc a-ti boteza-o? Adică, inloc de Siberia care îmi pare mie ca suna a rusesc, sa sune romanesc. Înțelegeți ce vreau sa zic?

Și Canadienii de unde au scos nume canadiene? Cum ar fi Ottawa sau nu stiu.

Și dacă vreau gen sa fac nume românești pentru mărci de mașini românești noi, de unde scot? Gen Olcit, e nume românesc, Aron la fel.

De curiozitate intreb, nimic altceva.

Și plus ca vreau sa stiu asta, doar pentru mine.

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Dar de numele astea de localități ce zici?

Căpățâna Porcului (Brasov)
Amărăștenii de Sus (Dolj)
Crăciunelu de Jos (Alba)
Spermezeu (Bistrita-Nasaud)
Miroși (Arges)
Labasint (Arad)
Mierleștii de Sus (Olt)
Căcăcioasa (Valcea)
Pârţeştii de Jos (Suceava)
Măciuca (Valcea)
Mădulari (Valcea)
Urlați (Prahova)
Băicoi (Prahova)
Buda (Ilfov)
Tetcoiu(Dambovita)
Cioara de sus (Alba)
Prăjești (Neamt)
Beliș (Cluj)
laughing))))

| Adlai explică (pentru Hammurabi):

? sunt chiar haioase. Dar și alea de regiuni?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Prea multe intrebări! Uite un răspuns - de unde "vine" numele Transilvania:
Toponim derivat din latina medievala de cancelarie, este atestat din anul 1075(,, terra ultra silvam''), drept nume compus din ultra (peste, dincolo) si silva (padure) si inseamna,, teritoriul de dincolo de padure".