| Isabella883 a întrebat:

Am o intrebare.
Pana acum, la scoala nu am avut niciun fel de problema. Acum ca a inceput scoala, parca nu ma pot concentra ca inainte, când vorbesc profii ascult dar peste un timp mă gândesc în altă parte. Mă simt ca și cum am emoții deși nu am de ce uneori. Parcă sunt prea multe pe capul meu si nu mă mai concentrez să le fac pe toate.
Un sfat sau macar o lămurire, vă rog.

4 răspunsuri:
| MeisterSchnitzel a răspuns:

De-abia a început școala de o zi, calmează-te. laughing
Poate erai obosită, poate e doar dezobișnuința, poate aveai emoții. Naiba mai știr câte motive. Cu timpul însă îți vei intra iarăși în ritm. Nu e cazul încă să-ți faci griji.

| sierra1 a răspuns:

"a inceput scoala... nu mă mai concentrez să le fac pe toate.
Un sfat "

lasă baltă orice alte gogorițe cât ești la ore și fii atent că d-aia ești la școală. Deci nimic spectaculos

| Whitte a răspuns:

Asa sunt primele zile. Dar ar trebui sa te concentrezi la ore. Incep cursurile adevarate si e pacat sa pierzi materia.

| gaminator a răspuns:

Hey! Este o problema comuna printre adolescentii de astazi, se numeste "attention span" sau "durata de atenție" si este cauzata de consumul de continut media pe platforme de genul tiktok sau Instagram reel ori Youtube shorts. Din cauza faptului ca vizionam clipuri foarte scurte, creierul nostru secreta dopamina din aceasta activitate de scrolling, care il tine prins in fata ecranului. Poate fi o cauza aceasta sau pur si simplu te ai dezobisnuit cu predarea si cu activitatile scolare dupa vacanta.