| meduzza a întrebat:

Am o mare, mare curiozitate. De ce in romania persoanele de culoare sunt vazute prost si chiar mai rau vazuta o relatie intre o femeie alba si un barbat de culoare?! Chiar sunt extrem de curioasa cum va puteti gandii, atunci cand vedeti un cuplu mixt, "fata aia sigur sta cu el din cauza celebrului mit" fiind toate fetele asociate cu prostituate din cauza gandiri acesteia.
Ce aveti cu persoanele de culoare?! Credeti ca noi suntem vazuti mai bine in Europa? [ca in alte parti nici macar nu s-a auzit de noi] pana la urma sangele este tot rosu indiferent de culoarea pielii, de rasa... iar iubirea nu cunoaste culoarea asa cum nu cunoaste nici varsta. Posibil ca acum 100 sau 200 de ani "negrii" au coborat din copaci [ca tot am auzit aceasta teorie la persoanele rasiste] dar spre desosebire de unii dintre noi ei macar au facut-o! iar ei nu au prejudecati desi poate si noi suntem diferiti pentru ei. asa ca, va intreb, care este problema in acceptarea altor rase?!?

Răspuns Câştigător
| Ukraineanu a răspuns:

Problema este ca lumea din Romania mai ales batranii sunt inapoiati rau din cauza ca ei au trecut si prin perioada comunismului, la ei nu ieseai din tara dar nici nu intra cineva strain. Acuma a mai dat voie si mai suntem vizitati de negrii, asiatici. Chiar eu am vazut in Bacau niste negrii care lucreaza acolo "tip de paza" sau in oras la mine mai vedeam cate 2 negrii si unii se uitau ca la spectacol. asta este mentalitatea, inca mai avem de avansat. Vino in anglia caci aici sunt de toate culoriile big grin de la africanii pana la indieni, arabi, turci etc. Sa vezi ce este acolo nu cum e la noi, aici si daca te imbraci nu stiu cum mai ciudat lumea deja se uita la tine. E inca prostie in Romania, Romania a trecut prin comunism, unii au fost inapoiati rau inca mai ne trebuie timp sa ne dezamortim psihologic, e doar o chestiune de timp stai linistit/a.

1 răspuns:
| Annd a răspuns:

Romanii sunt prosti, de aia.